0-2 yaş dönemi çocukluk psikolojisi

Her gelişim basamağı kendine has özellikler taşısa da 0-2 yaş döneminde fazla süratli bir metamorfoz seyrinin gözlemlendiği bir dönemdir. İnsan yaşamındaki en hızlı ve fırtınalı gelişim dönemidir. Erken gelişim dönemi 0-2 yaş arası dönemi kapsamaktadır. Medicana Internastional İstanbul Hastanesi Uzman Psikolog ve Pedagog Reyhan Ateş Yücel ailelere 0-2 yaş döneminde çocukların psikolojik gelişimi hakkında önemli bilgiler verdi.

0-2 yaş psikolojisine uyarı

0-2 yaş döneminde dinç bir psikolojik gelişimin esas şartlarından biri de çocuğun esas ihtiyaçlarına karşılık vermektir. Çocuklar dünyaya gelirken doyum sağlaması beklenen bazı esas fizyolojik gereksinimleri de beraberinde getirmektedir. Bunlar; besin, uyku, ısı ve beden temizliği, sevgi görme idrak etme gereksinimleridir. Ilk iki yılda bu gereksinimlerin karşılanması, çocuğun kendini güvende ve huzurlu hissetmesi açısından son derece önemlidir.

Esas güven duygusu bu dönemde şekillenir

Bebekler 16 saatini uykuyla geçirse de refleks faaliyetleri ile dış dünyayla ilişkilerini sürdürmeye çalışmaktadır. 0-1 ay aralarında acı, acıkma, üşüme, huzursuzluktan nedeniyle yas ve ağladıktan sonra ihtiyaçlarının karşılandığını görmesi bebek açısından son derece önemlidir. Ağlamanın sesine, şiddetine tarafından anne buna duyarlı olmalıdır. Inleme tınıları çocuğun dış dünya ile ilk irtibat yollarından biridir. İhtiyaçlarının karşılandığını görebilen çocuk ayrıca anneye ayrıca de çevresine güven duygusu geliştirmektedir ve öğrenme arzusunun temelini de bu güven duygusu oluşturmaktadır. Esas güven duygusu çocukta keşfetme arzusu- merak duygusunu geliştirir. Çocuk ya güvenmeyi veya güvenmemeyi öğrenir.

Çocuğunuzla göz teması kurun

Kişiliğe saygı, iletişimde yüz yüze tavır becerilerinin temeli yine bu dönemde atılmaktadır. Anne çocuğu kabul etmeli, göz kontağı ve dokunma ile çocuğuna sevgi göstermelidir.7. ve 9. aylarda ayrılık anksiyetesi ortaya çıkabilir. Yeniden bu dönemde yabancılardan korkma gözlenebilir. 1 yaşına gelen bebek, kolay soruları anlama, sınırsız merak duygusuna sahip olma gibi özellikler sergilerken yeniden ilk manalı sözcükler bu dönemde ortaya çıkar. 2 yaşa geldiğinde konuşmada 2 kelimelik cümleler beklenebilir. Çocuk 2 yaşa gelmesi ile birlikte daha bağımsız olma yolunda adımlar atmaya başlayabilir. Yaşamın ikinci yılında gelişim epey hızlıdır. Bu onu bir fazla açıdan bağımsız kılar. Motor yeteneklerle, dil becerisinin kazanılmasının etkisi büyüktür. 2 yaş çocuğu yetişkinlerle birlikte basit faaliyetlerde bulunabilir.

2,5 yaş sendromu (Serkeşlik Dönemi)

2. yaşına gelen çocuklar, bağımlı bir bebek yerine bağımsız olabileceklerini öğrenirler. Normalde bu yaşlarda konuşmasını da beklediğimiz çocuklarda dil gelişiminin gecikmeye başlaması hırçınlıklara neden olur. Anne babalar çocuklarına yardım olup onlar için uyarıcı bir çevre sunduklarında bu gecikmeyi kısa bir sürede aşmaları muhtemel olabilir. 2,5 yaş gelişimin en büyük kriz dönemlerinden biri olarak kabul edilir. Çocuk bu dönemde dengesiz, negatif, kararsız ve isyankardır. iki yelken direği aralarında gidip kazanç, ayrıca otoriteyi istemez ayrıca de onun onayına gereklilik duymaktadır. Aşırı bir faaliyetten ani bir tembelliğe, dışa dönükken bir anda içe kapanmaya geçebilir. Yine söylev becerileri demin tam gelişmediyse hırçınlık daha da fazla gözlenir. Çocuğun başlıca istediği bağımsız hareket edebilmektir. Bu özgür isteklerini açıklama etmekten de geçer. Dil becerileri sınırlı olan çocuklarda öfkenin daha pozitif olma nedeni de budur.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir