3 santimlik saç teli ile gebe kalma ihtimali varsayım ediliyor

Nottingham Üniversitesi’nden bilim insanları, hormon seviyelerinin saç telinden ölçülmesinin tüp bebek tedavisi esnasında hamilelik olasılığının manalı derecede tahmin edilmesine imkan sağladığını ortaya koydu. Bu teknik doktorlara tükürük, kan ve idrar testlerine tarafından daha güvenilir sonuçlar sağlıyor.

Kortizole müdahale edilerek düşürülebilecek

Elde edilen sonuçlara kadar; uzun dönem kortizol seviyelerinin hayat tarzından etkilendiği, yapılan diyetin, egzersizin, kafein alımının ve stresin üreme sonuçlarını etkileyebilecek fazla kayda değer bir role sahip olduğu tespit edildi. Bilim insanları kortizole müdahale edilerek düşürülmesinin, infertilite tedavisi sonuçlarının daha iyiye taşınabileceğine inanıyor.

Yapılan analizlerdeki sonuçlarda, her iki kortizol ölçüm tipinden saç teli kortizol ölçümümün tersine, kısa dönem tükürük kortizol ölçümlerinin hamilelik ile ilgisi olmadığı saptama edilmiş.

Saç telinde günlük değişim olmuyor

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, kortizol seviyesinin saçtan ölçülmesi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Vücutta son üç ayda kortizol yüksek olduğu süre biz bunu en iyi saç telinde tespit edebiliyoruz. Kortizol aynı zamanda tükürükte ve kanda da saptama edilebiliyor. Fakat kanda son üç ayın yüksek olduğu anlaşılmıyor. Yani yalnızca o gün yükselmişse, yüksek netice veriyor ve yanıltabiliyor. bununla birlikte günlük başkalaşım de gösterebiliyor. Mesela kortizolün minimum olduğu zaman gece yarısıdır, en yüksek olduğu vakit da sabahın ilk saatleridir. Bunlar da tükürük ve kan ölçümlerine yansıyabiliyor. Saç telinde ise böyle jurnal başkalaşım göstermiyor.

Son üç ayın yeksek seyrettiğinin en önemli inceleme noktası saç telidir. bundan başka 3 santimlik saç telinin incelenmesiyle ortaya çıkıyor olması hasta açısından da daha basit. Kanın ve tükürüğün analizine kadar kişinin saç telini vermesi çok daha dar oluyor.”

Üreme fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor

Op. Dr. Seval Taşdemir, “Son yıllarda vücuttaki stres hormonunun, tüp bebek tedavisindeki etkisi üstüne yapılan çalışmalarda, kortizol hormonunun belirleyici rol aldığı anlaşılmış. Üreme fonksiyonları üzerine olumsuz etkisi var. Keza yüksek kortizol değerinin hamilelik şansını düşürmesinin yanına yürek damar hastalıkları, felç, diyabet gibi çoğu hastalık içinde tehlike taşıdığı anlaşılmıştır. Kortizol hormonunun saçtan tespit edilebilmesi, bilhassa tüp bebekte gebelik şansını gösterebilmesi açısından çok hoş bir egzersiz. Eminim ilerleyen zamanlarda destekleyici yeni araştırmalar da yapılacaktır” diye konuştu.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir