4 saat kalkmadan oturduğunuzda vücutta neler oluyor

Sabah uyandığınız andan itibaren toplam kaç saat oturduğunuzu hesaplayın. İşe gidiş dönüşlerde, bilgisayar önünde, toplantılarda, sohbetlerde, yemeklerde, televizyon önünde her oturduğunuzda ve kalkarken saate bakmayı unutmayın.

Günün sonunda toplam oturma süreniz 4 saatin üzerindeyse yapılan istatistiklere göre her gün spor yapıyor olsanız bile sağlığınız hatta hayatınız tehlikede.

2011 yılında Kanada üniversitelerinin konuya dikkatleri çekmesinin arkasında, Amerika’da ve bilhassa bu sene Avustralya’da, oturmanın zararları üstüne araştırmalara tartı verilmeye, bu konuda hekimler ve hastalar uyarılmaya başlandı.

Günde 4 saatten artı oturan insanların çoğunda yüksek tansiyon, şeker, yürek ve böbrek rahatsızlıkları, metabolik bozukluklar, iyi kolesterol (HDL) düşüklüğü ve obezite görülüyor.

6 saatin üzerinde oturanların % 80’inde şeker hastalığı var. Hayatına hareket getirerek oturma süresini en azından televizyon seyretmeyi azaltarak 3 saate düşüren şahısların hayatlarının iki yıl daha uzayacağı istatistik bilimi uzmanları kadar gösterilmiş.

Mayo Clinic’in araştırmalarına tarafından ise hareketsiz oturma süresine bağlı olarak beyin fonksiyon bozuklukları ve mental rahatsızlıklar da artıyor. Journal of Clinical Oncology Dergisi’nde geçen ay yayımlanan bir makale; hastaların kanser teşhisi konulduktan sonra maddi aktivitelerini yavaşlatıp oturmaya daha fazla yönelmelerini, ölüme beklenenden daha önce davetiye sonuç sebebi olarak gösteriyor.

Son 3 yılda yapılan araştırmalardan en korkutucusu ise Archives of Internal Medicine Dergisi’nde yayımlanmış.

Avustralya’da 200 bin kişi üzerinde yapılan bu araştırmaya kadar günde 11 saatten artı oturuyorsanız % 40 ihtimalle maksimum 3 yıllık ömrünüz kaldı. Diğer Taraftan bu sonucun üzerinde ne kilonuz, ne cinsiyetiniz, ne de ne dek fazla spor yaptığınız etkin. Kaçış yok! Öteki yana modern hayatın getirdiği hayat tarzından kaynaklanan “popomuz sandalyeye yapış yapış yaşamak“tan da kaçış değil. Sıkışık trafik, bitip tükenmeyen toplantılar, hele de bilgisayara yan bir hayat içerisinde, oturma süresini 3 saatin altına devirmek imkânsız gibi görünüyor.

Hekimler, ayakta halledebileceğiniz her işte oturmayı tercih etmemeyi, eğer oturma zorunluluğu varsa sıkça ara verip yürümeyi, esneme hareketleriyle vücutta kan dolaşımını canlandırmayı, en azından telefon görüşmelerinizi ayakta yapmayı öneriyorlar.

Çünkü oturduğunuz an;

1. Bacaklardaki “elektrik aktivite” kapanıyor.

2. Dakikada yakılan kalori 1’e düşüyor.

3. Yağ yakıcı enzim oranı % 90 düşüyor.

4. 2 saat oturma sonucu HDL oranı % 20 düşüyor

5. Ensülin etkisi % 24 azalıyor.

Kısacası insan vücudu uzun vakit oturmaya uygun bir “tasarı“da yok. Bırakın işin sağlık durumu yanını çalışmalar otura otura düşünme yeteneğimizi kaybedebileceğimizi de söylüyor.

Bu konuda acayip bir atasözü de vardır: “Çok oturmaya alışırsan bir gün eşeğinin üstünde otururken eşeğini aramaya çıkarsın.

Evet, sıkıcı yaşam sık sık oturma isteği de oluşturuyor. Ama öyle görünüyor ama doğrusu artı oturmak metabolizmayı yavaşlatarak yoruyor ve daha çok oturma ricası doğuruyor.

Acilen bu yazıdan daha sonra kalkıp bir tur atmanız gerekiyor. Hadi kalkın!

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir