Ailelere çocuklarının diş bakımı için 4 manâlı öğüt

Ahenkli doktor kontrolü, çocuğun doktor ile ilişkisinden kaynaklanan bilinçlendirme, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çocuğun ileriki yaşlarda rahat etmesini sağlayacak olan en kayda değer kazançlardır diyen Bakırköy Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Selma Kurtoğlu ailelere bu konuda manâlı tavsiyelerde bulundu.

Çocukların diş bakımı ile ilgili merak edilenler

Çocuklarda birincil diş kontrolü ne zaman yapılmalıdır: 6-8 ayda birincil süt dişleri sürmeye başlar. Süt dişlerinin sürmesi ile birlikte temizlik işlemi de başlar. Olağandışı bir durum yok ise ilk diş doktoru muayenesi 2 yaşına değin bir kere yapılmalıdır. sonradan kontroller uyumlu olarak 6 ayda bir yapılmalıdır.
Diş hekimi korkusu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır: Çocukların diş hekiminden korkmalarında en büyük etken anne, baba ve yakın çevredeki insanların dişçi hakkında konuşmaları, korkuları ve fena hatıralarıdır. Bilhassa diş doktoru korkusunu artıracak tehdit etme ve tehditler çocukların korkularının yerleşmesine sebep olur. Böyle bir durumda çocuk daha önce hiç diş hekimine gitmemiş olsa bile dişçi korkusunu anne ve babasından öğrenir. Ağrısının giderildiğini, tedaviden sonradan mutlu olduğunu söyleyen anne-baba, çocuğa çok daha olumlu bir mesaj vermiş olur. bununla birlikte çare aşamasında diş hekimi ile kurulan iyi diyalog çocuğun diş hekimine alışmasına da yardımcı olur. Böylece çocuk, dişçi ziyaretlerinin olağan ve düzenli olması gerektiğini öğrenir. Böyle yetişen bir çocuğun hayatı boyunca zaten dişleriyle sorunu olmayacaktır.
Çocuklar dişlerini ne süre fırçalamaya başlamalıdır: Çocuklar dişlerini 2-2,5 yaşından itibaren fırçalamaya başlamalıdır.
Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır: Diş fırçalamayı öğretmenin en basit yolu anne-baba olarak ona misal olmaktır. Konut içinde büyüklerin diş fırçalamasını izleyen çocuk bu alışkanlığı fazla daha basit kazanır. aynı zamanda özellikle akşam yatarken dişlerini fırçalayan anne-baba aynı zamanda çocuğun fırçalamasını da yoklama etmiş olur, hem de örnek davranış ile ona verilecek en iyi eğitimi verir. Çocukların kullanabileceği ürünler yeterince eğlenceli, renkli ve çocuklara hitap edebilecek ürünlerdir. Sağlıklı ürünler ve bilhassa diş hekimin önerdiği ürünleri kullanmalıyız.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir