Ailelere uzmanından 0-2 yaş bebekler için beslenme önerileri

Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Özkılıç 0-2 yaş bebeklerinin beslenmesi ile ilgili manâlı bilgiler verdi. Bebeğinizin dış dünyaya olan ilgisinin en ince ayrıntısına kadar arttığı bu dönemde belli olun oysa besin maddelerine aleyhinde ilgisi de artacaktır. Sizin yediklerinize de bakmaya başlayacaktır. Onun için risk oluşturmayacak besin maddelerine dokunmasına, tatlarını almasına ve ayrı ayrıağzına götürmesine ve de tat alma zevkinin oluşmasına mutlaka izin verin.

0-2 yaş dönemi için beslenme önerileri

– Yiyecekleri bulamaç haline getirmeyin ve hafif pütürlü olarak verin. bir bir verin. Bu onun pütürlü yiyeceklere basit alışmasını ve değişik yiyecekleri keşfederek bundan keyif almasını sağlayacaktır.
– Katiyen zorlamayın. Özelikle katı yiyeceklere geçerken yapılan zorlamalar, ve tüm yiyecekler karıştırılarak hazırlanan bulamaçlar, iştah problemlerinin temelini oluşturmaktadır. Bebeğiniz birincil başta yiyecekleri bir çay kaşığı değin deneyecektir. Bazen reddedecektir. Sabırlı olun. Siz stresli olursanız bebeğiniz de olacaktır.
– Iki Taraflı kirlenmeye tedbirli olun.
– Ona süre tanıyın.
– Katiyen ısrarcı olmayın.
– tekrar tekrar benzer miktarda yemeyebilir bundan nedeniyle endişelenmeyin.
– Sorun olarak gördüğünüz çoğu şey gerçekten sorun yok bu geçişin doğal parçasıdır. Bu şekilde görmezseniz problemler büyüyerek devam eder. Bebeğiniz sizdeki tüm kaygıları hisseder ve alır, bunu unutmayın.
– Bebeğinizin kendi kendisini beslemesi için cesaretlendirici olun ve bu şekilde daha eksik besleneceği konusundaki hatalı inancınızı bırakın.
– Değişik gıdaları sunmaya devam edin. O lahza yemek yemek istemezse ısrar etmeyin sonra değişik tatları denemeyi sürdürün. Ona aralıksız yemek seçenekleri sunmayın acıkmasına ve kendinin istek etmesine izin verin.
– Bir yaşına geldiğinde bebek artık ailenin bir üyesi haline kazanç. Evde pişen her yemeği yiyebilir. Sofraya birlikte oturabilirsiniz. Yemek zamanı aile fertlerinin bir arada olabileceği anlar yaratma açısından da önemlidir. Bebeğiniz bundan böyle kendi kendine yeme konusunda daha artı beceri sahibidir. Onun bu isteğine izin verin.
– Beceriksiz beslenme çocuklarda malnütrisyona ve hastalıklara yol açarken aşırı derecede besin obezite ve şeker hastalığı riskini yükseltir.Bu nedenle çocuklarımızı yeterli ve dengelenmiş beslemeye itina göstermeliyiz.
– Çocuklarınızı hazırlanmış meyve suları, çikolata, cips, gofret vb. gibi market ürünlerinden muhtemel olduğunca uzaktan tutun.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir