Alerjik hastalıkların sebebi bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi ile alerjik hastalıklar aralarında zinde bir bono bulunduğunu, bu iki sistemin birbirine bağlı olduğunu, biri güçlendiğinde diğerinin zayıfladığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Akçay şöyle konuştu:

Mikroplarla zinde savaşın

“İnsan vücudunda iki nesil bağışıklık sistemi vardır. Birisi mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi, diğeri ise alerjiye neden olan bağışıklık sistemidir. Evet dürüst duydunuz. Alerjiye neden olan bağışıklık sistemi vardır. Bu iki sistem denge halindedir. Mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi zayıflarsa alerjiye niçin olan bağışıklık sistemi kuvvetli ülkü gelir ve alerjik hastalıklar ortaya çıkar. bu nedenle mikroplara karşısında olan bağışıklık sisteminin zayıflatılmaması gerekir. Mikroplarla ne kadar enerjik savaşırsanız alerjik hastalıklar sizden o kadar uzak olacak demektir.”

Düşüncesiz antibiyotik bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için yapılması gereken en kayda değer şeyin boşboğaz antibiyotik kullanmamak olduğuna uyarı çeken Prof. Dr. Ahmet Akçay; yersiz antibiyotik kullanımının astım ve alerjik hastalıkları arttırdığına dikkat çekti. Özellikle doğumdan daha sonra kullanılan antibiyotiklerin, yardımcı mikropları öldürmesi ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatması nedeniyle astım ve alerjik hastalıkları artırdığını vurguladı. Prof. Dr. Akçay; “Doğumda hafif derecede alerjiye cereyan yaratan bağışıklık sistemi baskındır. Doğumla birlikte vajinadaki ve dışkıdaki flora ile rastlama, mikroplara aleyhinde olan bağışıklık sistemini devreye sokar ve alerjiye akım azalır. Çocuğun bağışıklık sistemi gelişirken az mikropla karşılaşması ve mikroplarla karşılaşsa da anında antibiyotik kullanmaya başlanması, alerjik hastalıkları arttırır. Çünkü bağışıklık sistemi zayıflayınca alerji artar, alerji artınca bağışıklık sistemi zayıflar. Gribal enfeksiyonlar, virüsler sebebiyle geliştiği için antibiyotikler fayda sağlamaz. Bilhassa 2 haftayı geçmeyen ve ateşsiz olan öksürük durumlarında antibiyotik kullanımına gerek yoktur” dedi.

Aşı tedavisi

Akçay; “Alerjik hastalıklarda aşı tedavisi çok etkilidir. Astımlı ya da alerjik nezleli çocuklarda alerjiye karşı müsamaha oluşturmak için kullanılır. Aşı tedavisi hap gereksinimini azaltır veya ortadan kaldırır, yeni alerjilerin gelişmesini önler ve yaşam kalitesini artırmaktadır. Çocuklarda aşının etkisi yetişkinlere göre çok daha fazladır. Çünkü çocuklarda immun sistem değişim içindedir” dedi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir