Anne adayları grip aşısı yaptırmak için son bir hafta

Havaların soğuması ile birlikte bilhassa çalışan anne adaylarının kendilerini soğuk algınlığı ve gripten koruması gerekiyor. Aşı almak alınabilecek önlemler aralarında ilk sırada yer alırken, elleri sık sık yıkayıp temizlemek, bulunulan ortamı havalandırmak ve gripli kişilerden uzak durmak da diğer dikkat edilmesi gerekenler arasında…

Ferti-Jin Bayan Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, anne adaylarının bu dönemde uyarı etmesi gerekenleri anlattı…

Salgın ayla gelen ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümcül sonuçlara yol açan grip virüsü, üstteki solunum yollarını etkilemekle kalmayıp, kimi kez tüm ceset sistemlerine de yayılıyor. Bu yüzden yalnızca yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar için değil, hamileler için de büyük tehlike taşıyor.

Op. Dr. Seval Taşdemir, gebelik gibi gövde direncinin fizyolojik olarak azaldığı durumlarda gribin anne ve bebeğin sağlığını ciddi şekilde etkilediğini, bebeğin başlıca rahminde gelişimini hatta anne ve bebeğin hayatını tehdit edebildiğini söylüyor. Op. Dr. Seval Taşdemir, gribin hekim kontrolünde atlatılmasının anne ve bebeğin sağlığı açısından çok kayda değer olduğunu vurguluyor.

Grip aşısı için en ideal vakit

Ekim ayı ile Kasım ayının ilk haftasının grip aşısı için en ideal süre olduğunu bildiren Op. Dr. Seval Taşdemir, “Eğer hamileliğin 14. haftasından sonrası sonbahar ve kış aylarına denk geliyorsa; grip aşısı yaptırmak üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için yerinde bir yöntemdir” dedi ve ekledi: “Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelerde rahatlıkla uygulanabilir ve yüksek oranlarda vasilik sağlar. Grip aşısı üstteki solunum yolu enfeksiyonları açısından daha tehlikeli olan anne adaylarına ilk üç ayda da yapılabilir. Ayrıca anneye yapılacak olan grip aşısı, bebeği de doğumundan sonraki birincil 6 ay içerisinde gripten koruyabilir.”

Doktorunuza sormadan ilaç kullanmayın

Gribe yakalanan anne adaylarının, bebeklerine zarar vermemek için tesadüfen hap kullanmamaları gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Taşdemir, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Gribin etkileri genelde çok ağır değildir ve bebeği aracısız etkilemez. Oysa anne ağır bir gribe yakalanırsa, yüksek alev ve organ sistemlerini etkileyen grip, dolambaçlı olarak bebeğe hasar verir. Bu sebeple, gerekli durumlarda doktora danışılarak bebeğe zarar vermeyen antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.” Op. Dr. Taşdemir, gripten korunmanın en iyi yollarından birinin, salgın dönemlerinde kalabalık yerlerde bulunmamak ve grip olan kişilerle yakın temasa girmemek olduğunu belirtiyor.

Bol sıvı alın, ortamı çoğu kez havalandırın

Anne adayının, grip olan kişilerle aynı ortamda bulunması gerekiyorsa, ortamın sıkça havalandırılması gerektiğine uyarı çeken Op. Dr. Taşdemir, elleri sıkça yıkamanın da gribe karşı koruyucu bir tedbir olduğunu belirtiyor. “Gribe yakalanan anne adayı bol istikrarsız almalı ve mümkünse hap almadan gribi atlatmaya çalışmalı. Solunum yollarının buğu yapılarak ya da zararsız boğaz pastilleri ile yumuşatılması, gerektiğinde parasetamol grubu analjezik ve ateş düşürücü ilaçlarla vitaminlerin kullanılması gribin atlatılmasına muavin olabilir.”

Bitki çaylarında aşırıya kaçmayın

Anne adaylarının bitki çaylarını kullanılırken de titiz olmaları gerektiğini belirten Op. Dr. Seval Taşdemir, “Ihlamur, rezene, karanfil, kuşburnu, ada çayı, elma, portakal, nane çayı gibi çayları aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Ama içeriğini bilmediğiniz, büyük çoğunluğu rahim kasılmalarına sebep olan, hijyeninden emin olmadığınız bitki ve çaylardan uzaktan durun” diyerek uyarıyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir