Anne almak ruhsal hastalık riskini artırıyor

Anneler ve bebeklerinin hayat kalitesini artmak, doğum öncesi ve sonrası ruh sağlığının önemini vurgulamak ve anne ruh sağlığı hizmet sunumunun niteliği ve ulaşılabilirliği ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan Birliğin Koordinatörü Prof. Dr. Nazan Aydın, doğum sonrası annenin ruh sağlığının nasıl etkilendiğini anlattı.

Beş anneden biri tehlike altında

Doğum sonrası birincil 6 ayda bir ruhsal hastalığa yakalanma riski yüzde 70’lere varıyor. Bunalım ve anksiyete gibi ruhsal hastalıklar hamilelik ve doğum sonrası dönemde kadınların takriben yüzde 20’sini etkiler. Fazla sayıda anne ve ailenin bu durumdan etkilendiği söylenebilir. Bir kadının hayatı her tarafında psikoz tanısı ile psikiyatri servisine yatırılarak çare olma ihtimali doğum sonrası dönemde artıyor.

Doğum sonrası ruhsal hastalığa yakalanma oranları yüksek

Östrojen ve progesteron seviyelerinde gebelik ve doğum sonrasında yaşanan değişimler kadınlarda ruh halinde değişikliklere sebep olabilir. Gebeliğin planlı olduğu ve annenin pek çok açıdan anneliğe hazırlandığı bir süreçte bile doğum sonrası ruhsal hastalığa yakalanma oranları yüksektir. Doğum ardından risk altındaki bebek ve ebeveyni tanımak ebeveynin muhtemel ruhsal hastalığı yanı sıra bebeğin tavır ve sağlığına negatif etkilerine aleyhinde da koruma imkânı yaratır. Annenin ruhsal hastalığının erken tanısı ve tedavi edilmesi çocuğun gelişimini olumlu etkiler.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir