Anne baba karne alan çocuğa nasıl davranmalı

Bir eğitim yılı daha sona eriyor. Takriben 18 milyon öğrenci için yaz tatili başlıyor. Tabii ancak çocuklar da yoğun bir eğitim döneminden daha sonra sabırsızlıkla yaz tatilini bekliyor. Karne heyecanı çocuklar dek ebevenyleri de sarmış durumda. Çocukların karne notları, anne babaların vereceği tepkilere tarafından ara sıra aile içinde krize de neden olabiliyor. Bu durumda evden kaçmaktan tutun da kendisine, hatta çevresine bile hasar verenler var.

Uzmanlar bu konuda keza çocukları keza de aileleri uyararak; çocuklara düşük ya da kırık notları nedeni ie hareketsiz, düşüncesiz, akılsız gibi tepkiler verilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul, karne ardından çocuklara nasıl davranılacağı konusunda uyarılarda bulundu.

Çocuklar eksiklerinden ders almalı

Öncelikle çocuklara uyarıda yer alan Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul, karnedeki notları ne olursa olsun çocukların tatilde dinlenmesi gerektiğine değinerek, ”Karnemiz iyi değilse bu belirtidir. Bir şeyleri doğru yapmıyoruz, yeterince çalışmıyoruz ya da televizyona, telefona çok vakit ayırıyoruz. Dolayısıyla yapmaları gereken eksikleri tamamlamak, bir sonraki yıla daha iyi dinlenerek ve tekrar dürüstçe başlamak. Eksiklerimizden ders alalım. Hatalardan ders almazsak o vakit bir şeye yaramaz” ifadelerini kullandı.

Karnenin sonucunu ailelere verdiklerinde gelecek tepkilere dikkat çeken Yurdakul, “Büyük tepki vermeyin. Olur Ya kızabilirler, kötü notlarınız olabilir ama bunları düzeltebileceğinizi söylerseniz onlarla da aranızın daha iyi olacak” diye ifade etti.

Aileler çocukların üstüne gitmemeli

Ebeveynlere de uyarıda yer alan Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul, karne notları nasıl olursa olsun çocuğun tatilde mutlaka dinlenmesinin, bir sonraki yıl için enerji toplamasının sağlanması gerektiğini vurgulayarak, şu uyarılarda bulunuyor: “Ailelere de fazla meslek düşüyor. Çocukların üstüne fazla gitmeyin. Biliyorsunuz intiharlar oluyor. Evden kaçabiliyorlar. Büyük tepkiler verebiliyorlar. Onların üzerine fazla gitmeyin. Karnedeki fena notlar bir başarısızlığı gösterir. Fakat bunun nedenlerini bulursak, dikkat eksikliği mi var? Yoksa ders çalışamıyor mu? Bir sorunu mu var? Ruhsal bir problemi mi var? Bunu bulursak ve sorunu düzelttiğimizde o zaman da çocuklarımızın notları düzelecektir. Çocukların üzerine gitmeyelim. Kusur nerden kaynaklanıyor bulup, onu düzeltelim. Karne bir sonuçtur. Manâlı olan, oraya varmadan bir şeyleri toparlamaktır.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir