Anne karnında yürek hastalığı tanısı ve tedavi yöntemleri

Kalıtımsal özellikler, gebelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar ve geçirilen enfeksiyonlar gibi çoğu sebep, bebeklerin yürek hastalığı ile doğmasına yol açabiliyor. Hamilelik sürecinde yapılan uyumlu takiplerle allah vergisi kalp hastalıkları anne karnında teftiş altına alınıp, çare edilebiliyor. “7-14 Şubat Doğuştan Kalp Hastalığı Farkındalık Haftası” öncesinde Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Birim Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, anne karnında tanısı konulabilen yürek hastalıkları ve tedavileri hakkında veri verdi.

Bebeğinizin kalp sağlığından anne karnında belli olun

Doğuştan Olan kalp hastalıkları, gebelik sürecinde tanısı konulabilen ve bebeğin doğumu ile kalbinde yer alan yapısal hastalıklardır. Araştırmalar her yeni doğan bin bebekten 8’inin yürek hastalığı ile doğduğunu göstermektedir. Bir gebelik sürecinin 19. gününde bebeğin kalbi gelişmeye başlar. Bebeğin kalbi hakkında ise 16. haftadan itibaren data almak muhtemel olur. Anne adayları 16. haftadan itibaren “fetal ekokardiyografi” ile ultrason taramaları yaptırmalı ve bebeğin yürek sağlığı hakkında veri almalıdır. Bu taramalarda ortaya meydana çıkan rahatsızlıkların belirlenmiş tanısı 22. hafta itibari ile kesinleşmektedir. Yapılan fetal eko incelemesiyle anne karnında bütün yürek hastalıkları belirlenebilmektedir.

Fetal yankı anne veya bebeğin sağlığına hasar vermez

Anne karnındaki bir bebeğin kalp hastalığı konusunda belli tanısı konulabilmesi için fetal yankı kayda değer bir tanı aracıdır. Ultrasonografik dalgalar ve özel sistemler ile bebeğin kalbi anne karnında değerlendirilmektedir. Yapılan farklı alanlara yönlendirilmiş araştırmalar da fetal eko incelemesi annenin ya da bebeğin sağlığına kesinlikle hasar vermediğini ortaya koymaktadır.

Kimler kuşkusuz fetal eko yaptırmalı

Fetal yankı gebe olan her kadına yapılabilir; ancak genel olarak anne adayının takibini yapan bayan doğum doktorunun bu konuda bir sorun fark etmesi ve yönlendirmesi ile yapılmaktadır. Ancak anne adayının kendisinde veya ailesinde yürek, şeker hastalığı ya da lupus hastalığı varsa kızamıkçık gibi viral enfeksiyon geçirmişse, fazla alkol veya uyuşturucu kullanılmışsa, radyasyona maruz kalınmışsa anne adayları kuşkusuz fetal yankı yaptırmalıdır. Tüm bu sebepler yürek hastalıkları için tehlike faktörlerini oluşturmaktadır.

Bir Takım yürek hastalıkları anne karnında tedavi edilebilir

Anne karnında 22. hafta itibari ile karıncıklar arası delik (vsd), kalp kapak darlıkları, kulakçıklar aralarında geniş delik (asd), kalpten çıkan ana damarların yer değiştirmesi (tga) gibi birçok yürek hastalığının tanısı konulabilmektedir. Yeniden bu analiz ile kulakçıklar arasındaki delik (pfo) ve aort ile akciğerlere kan götüren damar arasındaki açık olan damar; yani ductus arteriozus gibi sorunlar da saptanabilmektedir. Bunlar alışılagelmiş oluşumlardır. Yürek, anne karnında olağan işlevini yapabilmektedir. Bu iki oluşum bebek doğduktan bir müddet sonra öbür mekanizmalarla kapanarak işlevlerini tamamlamaktadır. Fakat kapanmama gibi bir şart söz konusu olmuşsa, vakanın durumuna göre ameliyatsız yöntemlerle ya da cerrahi müdahaleler ile kapatma işlemleri gerçekleştirilir. Yürek kapak darlıkları, ritim bozuklukları gibi kalp problemleri de anne karnında yapılacak girişimlerle tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi müdahale söz konusu olabilir

Anne karnında saptanan bir takım yürek problemlerinde, doğumdan sonra tedavisinin sağlanması için kontrol aşağı tutulması gerekebilir. Bu konuda uyumlu kontrollerle hastanın takibi devam eder ve bu konuda önlemler alınır. Mesela kalp damarlarının öbür yerlerden çıkması (tga), mor çocuk hastalığı olarak bilinen triküspid atrezisi gibi sorunlarda bebek doğar doğmaz cerrahi girişim gerekebilir. Bayan doğum, pediatrik kardiyolog ve yürek cerrahi uzmanı kontrolünde değerlendirilmeli ve tedavi planı çizilmelidir. Çare görebilen bebeklerin büyük bir çoğunluğu da operasyon sonrası normal yaşamlarına devam edebilmektedirler.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir