Anne ve bebek için en içten emzirme teknikleri

Bebeğin birincil gıdası, birincil aşısı olan anne sütü; anne ve bebek arasında yaşam boyu devam edecek biyolojik ve hissi bağın temelini oluşturuyor. Yeni doğan bebeklerin doğumdan yarım saat sonradan anında emzirilmeye başlanması, mümkünse birincil 6 ay yalnızca anne sütü verilmesi ve emzirmenin 2 yaşına dek devam etmesi büyük siklet taşıyor.

Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Dicle Çelik, içten emzirme teknikleri ve anne sütü hakkında data verdi:

– Anne gizli bir pozisyonda oturmalı, sırt ve bel bakımlı bir yastıkla desteklenmelidir.

– Anne, bebeği emzireceği kolunun altına bir yastık alarak emzirme süresince kolunu havada tutmaktan kaçınmalıdır.

– Bebek emzirilirken, anne mümkün epeyce bebeği kendine yakın tutmalıdır.

– Bebek kolun iç yüzeyine, baş dirsek boşluğuna gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Ardındaki sırtı her tarafında popoya kadar el ile desteklenmelidir.

Hatalı emerse çatlak olabilir

– Bebek karoser olarak en ince ayrıntısına kadar anneye dönük, karın karına olmalıdır.

– Emzirme esnasında baş ve vücudunun benzer düzlemde olmasına dikkatedilmelidir.

– Bebek eğer hatalı pozisyonda tutuluyorsa, emerken vücudu dışarıda dönükse; boynu yamuk emmek zorunda kalır. Bu durumda bebek boynu kısa sürede ağrıyacağı için emzirmeyi daha kısa sürede bırakacaktır.

– Bebek emerken dudakları haricen dönük olmalıdır.

– Bebek memenin kahverengi kısmının hepsini muhtemel olduğunca ağzına almalıdır.

– Emerken yanaklarındaki bombeliği korumalı ve çenesi memeye değmelidir.

– Emerken yutkunma sesi haricinde bir ses çıkıyorsa, yanaklarında çukur oluşuyorsa, çenesi memeye değmiyorsa;, yanlış emdiğinin belirtisidir.

– Bebek yalnızca meme ucunu emerse, meme ucunu sert damağıyla ezeceği için anne memesinde çatlaklara sebep olabilir. Bu durumda, bebek keza sütü boşaltamayacak, keza de anne için ağrılı bir emzirme olacaktır.

Sertlik için sıcak başvuru formu yapabilirsiniz

– Anne emzirme öncesi göğsünde dolgunluk ve sertlik olup olmadığını teftiş etmelidir. Eğer ele sert alanlar gelirse sıcak tatbik yapılabilir. Mesela; duşa girilebilir, havlu ısıtılıp konulabilir, minik sıcak su torbası ince bir havluya sarılarak sıcak uygulama yapılabilir.

– Sıcak başvuru formu yapıldıktan sonradan bebek emzirilir veya sağılır. Göğüs boşaltıldıktan daha sonra soğuğa yakın bir dilekçe yapılır, ödem alınır ve anne rahatlar.

– Annenin el ile göğsü boşaltması icabında eller tamamen yıkandıktan sonradan göğsü içe doğru bastırıp bırakılır veya dört parmak alttan, başparmak üstten C pozisyonunda arkaya bastırıp bırakılarak arada sıvazlanmalıdır.

– Bebek emerken veya sağarken arada dairesel hareketlerle masaj yapılması sütün akışını kolaylaştıracak ve tıkanıklar varsa onların açılmasını sağlayacaktır.

Her öğünde tek göğsü emmeli

– Anne sütü ile beslenme her bebeğin en doğal hakkıdır. Doğumdan daha sonra anne ve bebeğin sağlık durumu iyiyse bebeklerin ilk yarım saat veya en geç bir saat içerisinde mutlaka emzirilmesi gerekmektedir. Birincil saatler, halk müziği arasında ‘birincil ağız’ olarak da tanıdık kolostrum sütünün alımı açısından çok önemlidir. Ilk ağız sütü yani kolostrum, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmekte, özellikle prebiyotik ve probiyotik açısından bağırsaklarda iyi bakterinin oluşmasını sağlamaktadır. Bilhassa bebekleri alerjiden, astımdan ve alerjik bronşit gibi birçok hastalıktan korumaktadır.

– Bebeğe her beslenmede yani her öğünde ilk olarak bir göğüs verilmelidir. Bebek bu göğüsteki sütü ayrıntılarıyla almalıdır. Emzirmenin sonlarına doğru yağdan ve kaloriden varlıklı sütü alarak bebek doyacaktır. böylece her öğünde bir göğsü son vermek oldukça önemlidir. Ara Sıra bebek, birincil beş dakika içerisinde kaloriden varlıklı, yağlı sütü alır, ara sıra de 15-20 dakika ya da yarım saatin sonunda bu kaloriden varlıklı sütü alabilmektedir. Eğer bir öğünde her iki göğüs de verilirse bebek, sadece ön sütü alabilir ve kaloriden varlıklı yağlı sütü alamayacağı için ağırlık alımlarında sorun yaşanabilir.

Bebek doyduktan daha sonra başını yükseltin

– Bebek doyduktan daha sonra anne, bebeği göğsüne yatırıp aşağıdan yukarıya dürüst sıvazlayarak ve arada pat patlayarak gazı çıkartmalıdır. Benzer işlem bebek titiz bir şekilde dize yatırılarak da uygulanabilir.

– Bebek yatağa hafif alt yatırılarak sırtı küçük bir yastık ya da battaniye ile desteklenmelidir. Bu şekilde yatırılmasının sebebi ilk zamanlarda bebeklerin reflülerinin pozitif olması ve gaz çıkarırken kusmalarıdır. Hafif ast yatırılmalı ki kusacak olursa dar bir şekilde çıkartabilsin.

– Beşiğin pozisyonu; baş kısmı azıcık yukarıda olacak şekilde ayarlanabilirse bu midesini rahatlatacaktır. Yatağın altına bir şey koyarak başı 10- 15 derece yükseltilirse bebek için gizli bir açı olacaktır.

Sütün yettiğini nasıl anlayabilirsiniz

– Bebek emzirme sonrası, sıcacık bir uykuya dalmalıdır.

– Jurnal olarak bezini en az dört-altı kez ıslatmalıdır. Yeterince çiş ve kaka yapıyor olmalıdır.

– Emzirme esnasında yeterince yutma hareketleri duyulmalıdır.

– Emzirirken annenin bir göğsü sızlamalı ve diğer göğüsten de süt akmalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir