Babetler çocuklarda etap sağlığını bozuyor

Çocuklar aralarında kullanımı yaygın olan babet tipi ayakkabıların ilerleyen yaşlarda dizlerde dingil, kalçalarda eklem bozuklukları ve topuk dikenine niçin olabileceği belirtildi.

Fransa’da Podoloji eğitimini tamamlayan, Türkiye’nin birincil ayak sağlığı uzmanlarından Mehmet Çırak, çocuklar için içten kundura seçiminin püf noktalarını AA muhabirine anlattı.

Çocuklarda kundura seçiminde yetişkinlere büyük atama düştüğünü, ayakları elastik olduğu için birçok çocuğun ayakkabının ufak geldiğini fark etmediğini söyleyen Çırak, ebeveynlerin uyumlu olarak ayakkabının içini kontrol etmesi gerektiğine dikkati çekti.

Çırak, bilhassa kırık çivi uçlarının “ayakkabıların küçük geldiğini” gösteren bir anahtar sözcük olduğuna göze çarpan ederek çocuk ayakkabılarının mutlaka topuk etrafını sarması gerektiğinin altını çizdi.

Mehmet Çırak, “Kundura, çocuğun ayağına fiilen uygun olmalı. Topuk etrafını saran birim sert olmalı. Bağcıklı veya cırt cırtlı pabuç kullanılabilir, önemli olan bileğin iyi tutulmasıdır. Topuğun etrafı sert olmalı, etap parmakları ise gizli etmelidir” ifadelerini kullandı.

Havaların soğuk olduğu günlerde botların tercih edilebileceğini, spor ayakkabısında ise kauçuklu, havalı olanların seçilebileceğini gösteren Çırak, ayakkabının amacına uygun kullanılması gerektiğini söyledi.

Ucuz ama sağlıksız

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kullanımı yaygın olan babet türü ince ayakkabıların topukları sarmadığını vurgulayan Mehmet Çırak, böylece ortaya çıkacak bir sorunun diz ve kalçada da bozukluklara niçin olabileceğine muhabere etti.

Çırak, çocuk kundura seçiminde yapılmaması gerekenler hakkında şöyle konuştu: “Babetlerden uzak durulmalı. Bu tür ayakkabılar ucuz ve çok yaygın. Çocuklar da öteki arkadaşlarından etkileniyor ve onlar gibi gözükmek, babet giymek istiyor. Topukları kavramayan ve son 7-8 yıldır fazla Moda olan babetler bir jenerasyonda patolojik sorunların artmasına neden oluyor. Yetişkin dönemde dizlerdeki mil bozukluğu, kalçalardaki eklem bozukluğu, topuk dikeninin de nedeni budur.”

Mehmet Çırak, parmak arası terlik ve yalın ayak dolaşmanın da benzer sorunlara yol açabileceğini sözlerine ekledi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir