Bebeğin cinsiyeti evvelden anlaşılır mı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Gök, Çin takvimine kadar cinsiyet ödev etmenin bilimsel olmadığını belirterek, “Bebek yılın hangi gününde doğarsa doğsun kız veya erkek olma oranı yüzde 50’dir” dedi.

İHA’nın haberine kadar, Op. Dr. Murat Gök, bebeğin cinsiyetinin anne rahmine düştüğü an belirlendiğini, bunun Çin takvimi ile ilgisi olmadığını dile getirdi. Dr. Gök, “Bir bebeğin, anne rahimine düştüğü gün kromozomal olarak cinsiyeti belirlenir. Cinsel organının oluşması da 9. haftada başlar. Bunu tespit edebilme süremiz 11. ile 12. haftalar arası olur. Bebeğin kız ya da erkek olması babadan gelen cinsiyet kromozomlarıyla belirleniyor. Dolayısıyla yılın hangi gününde doğarsa doğsun ya da doğacak olsun bebeğin cinsiyetinin kız veya erkek olma oranı yüzde 50’dir. Dolayısı ile Çin takvimi inanışı bilimsel olarak dürüst değildir” diye konuştu.

Hamilelikte göbeğin şekli cinsiyeti belirlemez

Op. Dr. Murat Gök, hamile karnının sivri veya geniş olmasının cinsiyetle yok gebe olan kişinin yapısıyla ve bebeğin pozisyonuyla ilgili olduğunu söyledi. Op. Dr. Gök, “Mantığımızı ön plana aldığımızda bunların hiçbiri inandırıcı gelmiyor. Anne adayının aldığı gıdanın cinsiyeti belirlemede etkisi yoktur. Hamilenin karnını sivri görüp bebeğin erkek doğduğunu gördüğümüz hamileler olabilir. Ye tatlıyı doğur Hakkı’yı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi sözünün hiçbir geçerliliği yoktur” ifadelerini kullandı.

Çin Takvimi’ne şeref etmeyin

Cinsiyeti belirlerken tek baktıkları ve belirli olan şeyin bebeğin cinsel organı olduğunu söyleyen Dr. Gök, “Bebeğin cinsiyetini belirlerken penisi gördüğümüzde erkek, penisi göremediğimizde kız diyoruz. Fakat erkek bebeğin cinsiyeti daha erken belli olabiliyor. Ailelere uzman hekim tarafından ultrason ile cinsiyet tayini yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Çin Takvimi’ne hiçbir şekilde haysiyet etmemeleri gerekir” açıklamasında bulundu.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir