Bebeğiniz olunca hayatınızda neler değişecek

Bayan ve erkeğin hayatında en büyük değişiklik hiç kuşku yok ancak bebek sahibi olmaya karar verdikleri andır. Eğer şen ve sosyal hayatın epeyce içinde bir yaşam sürdürüyorsanız kesin olun ancak bu kararı saptamak daha da zorlaşır. Sizden daha önce bebek sahibi olan benzeşen, dost ve akrabadan da çoğunlukla “Bebekli hayat çok öbür. Hemen gezin, ilerde sizde bizim gibi rahatlıkla gezemeyeceksiniz” olacak.
Peki siz bu değişikliğe gerçekte hazırlanmış mısınız? Eğer buna cevabınız evetse ailenize yeni katılacak birey ile birlikte yaşamınızda neler değişecek hadi hep birlikte bir göz atalım…

Gece uykuları bir vakit iptal

Özellikle uykuya fazla düşkün biriyseniz, sizin için en manâlı bezginlik bu olacaktır. Çünkü; bebekler hayatlarının ilk aylarında gece ve gündüz ayrımını yapamadıklarından ve de aralıksız uykuya ihtiyaç duyduklarından gündüz uyuyup, gece açıkgöz kalabilir. Bu durum geçicidir. Çünkü, sizin yapacağınız akort etme ile bir kaç ay sonunda bebeğiniz gündüz saatleri daha pozitif kurnaz kalıp, gece daha artı uyuyacaktır. Oysa yine de yapılan bu ayarlama ve bebeğin belirli bir düzene gireceği hiç uyanmadan sabaha değin deliksiz uyuyacağı anlamını taşımaz. Çünkü, bebekler gece de acıkır ve de emzirilmesi (ya da mama desteği) şarttır.

Bebekle her yere gidilmez

Kimi arkadaşlarınızın demin bebeği yokken sıklıkla kullandığı “Bizim bebeğmiz olsa da her yere onu da yanımızda götürürüz. Ne var oysa bunda!” sözüne hiç lakin hiç inanmayın. Çünkü çocuğu olan hiç bir ebeveyn bu sözü kullanmaz. Çünkü daha önce bu tecrübeyi yaşamış herkes bilir oysa çocuklar bebeklik döneminden itibaren ciddi anlamda armoni ister. Bu ahenk ayrıca mama saati ayrıca daha aşağı değişim hem de oyun olarak algılanabilir. Keza bebeğin bütün bu isteklerini herhangi bir ayrı ortamda anında karşılamak gibi bir lüksünüz olmadığını sakın unutmayın. Bebeğiniz ile aralıksız dışarılarda zaman devretmek istiyorsanız bunun için birazcık daha beklemeniz şart.

Karı-kocalık bitti yaşasın ebeveynlik

Evet bundan böyle tek başına kalıp, saatlerce tv karşısında film izleme dönemleri sona erdi. Bir Zamanlar fazla da sıklıkla evinize gelmeyen büyükler artık daha sık sizin yanınızda olacaklar. Bebek yokken bu düşünce çok da eğlenceli gelmese de bebeğiniz olduktan daha sonra eve uğrayıp size yardım olacak bir yakınınıza belirli olun fazlasıyla gereklilik hissedeceksiniz. Tüm bu zorlukların gelip-geçici olduğunu ve anne-baba olmanın bugüne dek deneyimlediğiniz her türlü duygunun üstünde olacağını sakın unutmayın!

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir