Bebeğinizi kışın eve kapatmayın

İçimizi ısıtan güneş ışığının faydaları saymakla bitmiyor. Vücudun D vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan güneş ışığından yazın ve kışın da faydalanmamız gerekiyor. Özellikle bebekler ve gelişme çağındaki çocukların yazın olduğu kadar kışın da diş ve kemik gelişimi için son derece önemli olan D vitaminin doğal olarak güneşten almaları manâlı. Ama bu kimsesiz yeterli yok. Dinç bebekler ve çocuklar için D vitamini takviyesi koşul. Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal, D vitaminin vücutta kalsiyum dengesinin sağlanması ve kemik sağlığında etkin rol oynadığını söyledi.

D vitamini kemik ve adale sağlığı için zorunlu

D vitaminin vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağladığını anlatan Şenkal, “D vitamini kemik ve kasların sağlığı için gereklidir. Yapılan son çalışmalar D vitamini eksikliğinin, alıcı 1 şeker hastalığı, barsak hastalığı, duygu-koşul bozuklukları, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, meme, prostat, barsak gibi kanserler ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Üstteki solunum yolu enfeksiyonları, gıda alerjileri, astım gibi rahatsızlıklar da düşük D vitamini düzeyleri ile ilişkilendirilmiştir” dedi.

Balık D vitamini deposu

D vitamininin karaciğerde ve böbrekte metabolik olarak etkin formlarına dönüşen bir ön hormon olduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal şöyle devam etti: “D3 vitamini ciltten ultraviyole ışınları yani güneşin yardımsever ışınlarını alarak vücutta çözülerek faydalı ışık halkası dönüşür. D2 vitamini, bitkilerde yer alan ve öteki diyetle aldığımız şeklidir. En çok balık (somon, sardunya, uskumru), balık yağı, karaciğer, et ve yumurta sarısında bulunur. Besinler D vitamini ile güçlendirilmediğinde veya yardım D vitamini alınmadığında diyetle alınan D vitamini %10’un altındadır. Amerika’da süt ve süt ürünleri, portakal suları, ekmek, tahıllar ve formül mamalar D vitamini ile güçlendirilmiştir.”

Anne karnından itibaren D vitamini

Bebeklerde ve çocuklarda sağlıklı gelişim için D vitamini desteğinin önemine uyarı çeken Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal, hamilelik döneminde de keza annenin hem de bebeğin sağlığı için D vitamini takviyesi yapılması gerektiğini ifade etti. Tüm gebelerin ve bebeklerin günde 10-15 dakika zaman ile kol ve bacakları açık şekilde gün ortasına yakın saatlerde güneş ışınlarından faydalanması gerekiyor. Ayrıca tatmin edici güneş görmeyen ya da D vitamini yetersizliği bakımından riskli bir yaşam şekli olan annelere gebeliklerinin son üç ayında D vitamini verilmelidir diye konuştu.

3 damla sağlık durumu…

Bebek dünyaya geldikten sonradan birincil aylarından itibaren D vitaminini gereksinim duyduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Şenkal, bebekler için D vitaminini önemini şöyle anlattı:

”Bebeklere yaşamın birincil haftasından itibaren D vitamini verilmelidir. Süt çocukluğu döneminde bebeklerin esas besin kaynağını anne sütü oluşturuyor. Bebekler anne sütü ile D vitamini ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyor. Anne sütünün 1 litresinde 12-60 IU D vitamini bulunmakta ve bu arz bebeklerin günlük 400 IU olan gereksinimini karşılamamaktadır. Benzer şekilde bu dönemdeki bebeklerin aldığı diğer besinlerde de D vitamini yetersizdir. Bu yüzden, hayatın birincil haftasından itibaren anne sütü ya da gerekli sebepler yüzünden formül mama bölge bütün bebeklere en düşük bir yaşına değin günde üç damla D vitamini uygulanması gerekiyor.”

Camdan geçen güneş ışığı faydasız

D vitamini takviyesinin sadece vitaminlerle ve besinlerle sağlanamayacağını vurgulayan, Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal; güneş koruyucu kremlerin (30 koruma etken ve üzeri) D vitamini sentezini %95 oranında azalttığını ve camdan geçen güneş ışınlarının D vitamini sentezi için yerinde olmadığı belirtti. Dr. Şenkal, bebekler ve gebeler için şu tavsiyelerde bulunarak sözlerini tamamladı: “Ailelerin yaşam şekilleri (kültürel nedenlerle bebeklerin çok artı dışarı çıkartılmaması, evlerin balkonsuz olması gibi) ve hava kirliliği de bebeklerin yetkisiz güneş görmesine neden olmaktadır. Tüm gebelerin ve bebeklerin günde 10-15 dakika zaman ile kol ve bacakları açık şekilde gün ortasına yakın saatlerde güneş ışınlarından faydalanması desteklenmelidir. Bebeklere yaşamın birincil haftasından itibaren D vitamini verilmelidir. Hem yeterli güneş görmeyen ya da D vitamini yetersizliği bakımından riskli bir hayat şekli olan annelere gebeliklerinin son üç ayında D vitamini verilmelidir”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir