Bebek sahibi elde etmek istiyorsanız bunlardan uzaktan durun

Şekerin üreme üstüne negatif etkisi olan, en önemli hormon bozucu olduğu ve artan insülin direnciyle birlikte artı şeker tüketiminin, yumurta hasarına neden olduğu ortaya çıktı.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, New Mexico Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın detayları hakkında manâlı bilgiler verdi…

Şeker üreme kapasitesini nasıl etkiler

Fiilen her bayan perhiz konusunda bir hafıza sahibidir fakat beslenme konusunda değil… Kan şekeri, kanda dolaşan dekstroz miktarıyla ilgili bir terim olup, bizim enerji seviyemizi belirler. Sağlığa Zararlı bir diyet (arıtılmış karbonhidrat ve doymuş yağdan zengin) kan şekerinde ani büyüme ve düşmelerle birlikte olup, gün boyu şeker dengesizliğine ve üreme sisteminin de bozulmasına neden olur. Ilk Kez ani şeker düşüşü sizi bitkin hissettirir ve vücuttan stres hormonlarının (adrenalin ve kortisol) salgılanmasına neden olur. Stress hormonlarının devamlı salınması, progesteron hormonuna verilen tepkiyi değiştirir. Bu hormon bayağı adet döngüsü ve gebelik için çok önemlidir.

İkinci olarak, yüksek kan şekeri (şeker enerjiyi körükler) sık sık insülin salgılanmasına niçin olur ancak bu sayede şeker seviyesi dengelenir. Burada sorun şudur; sisteme sıkça insülin salgılanması, vücudun bir takım bölümlerinde bulunan insülin alıcılarının duyarsızlaşmasını sağlar. Bu reseptörlerden bir kısmı da overlerde bulunur. Bu duyarsızlaşma durumuna “insülin direnci” adı verilir. Bu durum “polikistik over sendromlular” için önemli bir tehlike faktörü olup, yumurtaların direkt hasar görmesine bir sebeptir.

Zaten anlamsız kalori olan şeker, kilo almaya, yağlanmaya sebep olur. Yumurta ve spermlerde erken yaşlanmayı kolaylaştırır. Uygun gıda kan şekerinin tüm gün her tarafında dengelenmiş seyrettiği, enerji seviyesinin ve metabolik reaksiyonların ahenkli olduğu beslenmedir.

Ne yemeli

Doğrusu hiç ekmek, çikolata ve şekerleme yemeden yaşayabilir misiniz? Bu nerdeyse imkansız.

Çikolata ve şekerin içinde boğulmadıkça, hiçbir tüp bebek hekimi bunları tamamen yasaklamaz. Çünkü bütün bu gıdalar kesilirse vücut tatlı ihtiyacını nasıl karşılayacak? Yüksek oranda arıtılmış şekerler (çikolata, bisküvi vs) çiğ şekerdeki doğal formlarıyla değiştirilmelidir. Bu Nedenle vücudunuza daha az zarar verirsiniz.

Doğal şeker kaynakları

Kuru meyveler: Hurma, üzüm ve kayısı keza tatlılar için hem de ara öğünler için çok uygun gıdalardır. Birkaç dilim kurutulmuş mango çikolatadan sağlıklıdır.

Bal: Bal kalori bakımından çok zengindir fakat B vitamini gibi dinç vitaminler de içerir. Kahvaltıda granola içine konacak bir nehir kaşığı bal tatlandırıcılara tercih edilmelidir. Bal ve hurma gibi sağlıklı alternatifler, yumurta kalitesini olumlu yönde etkiler.

Xylitol: Düşük kalorili doğal tatlandırıcıdır. Bir Takım meyve sebzelerde bulunur. (çilek ve karnabahar) Hamur işlerinde ve kahvede şekere alternatif kullanılabilir. Barsakları yumuşatıcı etkisi olup, fazla tüketilmemelidir. Çay ve kahveyi tatsız içemiyorsanız, suni tatlandırıcı kullanmayın. Onun yerime şeker miktarını ağır ağır azaltın. Damak Zevki tadınıza yok, vücudunuzu düş kırıklığına uğratmamaya odaklanın.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir