Bebekler 2 yaşına kadar bu virüsün tehdidi aşağı

Güz – kış aylarında bebeklerin ve çocukların çoğunlukla hasta olmalarına sebep olan Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV) çocuklarda ve yetişkinlerde solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan en yaygın ve bulaşıcı virüslerden biri. yeniden bulunabilen bu virüs 2 yaşına dek neredeyse bütün çocukların hastalanmasına sebep oluyor. RSV, bebeklerde bronşiolit (minik hava yolları enfeksiyonu) ve pnömoni (zatürre) gibi yaşamı tehdit eden ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabiliyor. RSV hakkında data veren Okan Üniversitesi Hastanesi Yeni Doğan Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şenol Bozdağ, virüsün bilhassa yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde önemli salgınlara neden olabildiğine uyarı çekiyor.

Prematüre bebekler, kalbinde, akciğerin sağlık sorunu olan ve savunma sistemi zayıf olan çocuklar yüksek riskli grupta yer alıyor. Yrd. Doç. Dr. Şenol Bozdağ, virüsün bu grupta önemli hastalıklara hatta ölümlere yol açtığını açıklama ediyor. Dr. Bozdağ “Hem bebeklikte geçirilen RSV enfeksiyonları daha sonraki yıllarda reaktif hava yolu hastalığı gelişimine yol açabilir” diyor.

Bebeklerin yarısı kış aylarında RSV ile tanışıyor

RSV çok bulaşıcı bir enfeksiyon etkeni olup, insandan insana temasla, eşyalarla veya damlacık yoluyla bulaşıyor. Kuluçka süresinin birkaç gün ile bir hafta aralarında değiştirme gösterdiğini bildiren Dr. Bozdağ şöyle devam ediyor: “Viral çoğaltma bebeklerde ve bağışıklık sitemi (immünitesi) eksik kişilerde artı ve uzun sürelidir. Doğal bağışıklık yetkisiz olup tekrarlayan enfeksiyonlar sıktır. Rahatsızlık ülkemizde çoğunlukla güz-kış mevsiminde görülür. Bebeklerin yarısı kış aylarında RSV bulaşıcılığı ile karşılaşır. İki yaşına kadar derhal her çocuk enfeksiyona yakalanarak 2 yaşına kadar yüzde 95 kan pozitifliğine ulaşır.”

Özellikle bir yaşın altındaki ufak çocuklarda RSV çok daha şiddetli olabiliyor, bronşiolit ve pnömoniye yol açabiliyor. Böyle hastaların hastaneye yatırılması gerektiğini vurgulayan, Okan Üniversitesi Hastanesi Yeni Doğan Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bozdağ, “Damardan sıvılar, oksijen ve nemlendirilmiş hava ile tedavi gerekli olabilir ve daha ciddi vakalarda solunum cihazlarıyla solunum takviye ihtiyacı oluşabilir” diyor.

Bebeklerin yaşı ne değin minik ise hastalığa yakalanma riski pek artıyor. Altı ayın altındaki prematürede, oksijen ihtiyacı olan kronik akciğer hastalıklı bebekler, bağışıklık sistemi yetersizliği ve doğumsal yürek hastalıklı çocuklar şiddetli enfeksiyon için en riskli grupta yer alıyor.

Burun akıntısı, öksürük, ateş ile ortaya çıkıyor

Virüsün tanısı burun-boğaz salgılarında viral RNA saptanması ile konuyor. RSV enfeksiyonu çocukluk çağında en sık burun akıntısı, öksürük ve ateş ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde görülüyor. sonra, engebeli nefes alma, orta kulak iltihabı, broşiolit ve zatürreye yol açıyor. Küçük yaşlarda geçirilen RSV daha aşağı solunum yolu enfeksiyonu ile ileri yaşlarda reaktif hava yolu hastalığı gelişimi aralarında bağlantı olduğu bildiriliyor.

Çocuklara evde hap tedavisi uygulanabileceği gibi bir takım durumlarda hastaneye yatırılmaları da gerekebiliyor. Apne (nefes durması), siyanoz (morarma), taşipne (solunum sayısının artışı), oksijen satürasyonun düşük olması, solunum güçlüğüne emrindeki besin güçlüğü, kardiyak hastalıkların eşlik etmesi hastaneye koyma kriterleri aralarında yer alıyor.

Bebeğinizi hastayken öpmeyin, öptürmeyin

Alınacak önlemlerle bebeklerin ve çocukların RSV ile tesadüf oranları azaltılabiliyor. “RSV damlacık yolu ve eşyaları temas yoluyla bulaştığından bebeğin, nezle güya şikâyetleri olan kişilerle (kardeş, akraba, komşu vb) temasının engellenmesi gerekir” diyen Yrd. Doç. Dr. Şenol Bozdağ, alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor;

– Bebeğe dokunmadan önce eller su ve sabunla yıkanmalı,

– Bebeğin yanında sigara içilmemeli,

– Bebeği topluluk ve toplu yaşanan yerlere götürülmemeli (toplu nakliye araçları, gösteri merkezleri, anaokulu, okul vs).

– Solunum yolları enfeksiyonu şüphesi veya ateşi olan kişi ve çocukların bebeğe teması önlenmeli; ebeveynlerin benzer şikâyetlerinin olması durumunda maske kullanılmalı.

– Bebeğin oyuncakları ve kullandığı malzemeler temiz tutulmalı.

– Bebeği öpmekten kaçınmalı.

RSV’nin bütün bir tedavisi olmasa da destekleyici tedavi uygulanabiliyor. Oksijensizliği önlemek, akışkan alımı sıralamak, bronş kasılmalarını ve alevlenmeleri azaltmak tedavinin asıl hatlarını oluşturuyor. Düzenli olarak hap kullanımı da hastalığın etkilerini hafifletiyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir