Bebekler dudak okuyor

Bebekler 4 aylıkken gözlere; 6 aylıkken dudaklara odaklanıyorlar. 12 aylıkken ilgi yeniden göz bölgesine kayıyor. Uzmanlara kadar; bebekler konuşmayı sadece işitsel uyaranlara dayanarak yok bununla birlikte dudak okuyarak da öğreniyor.

Ebeveynler; yeni dünyaya gelen bebekleriyle ilgili onlarca soru üretirler; en çok merak edilen yetilerden birisi de dil ve işitme becerisidir.

Son çalışmalar gösteriyor ancak; bebekler, dil ve konuşma gelişimi evresinde demin 4 aylıkken bilinçli tercihler yapmaya başlıyor. Dil ve Tavır Bozuklukları Uzmanı Profesör Dr. Ahmet Konrot, bebeklerin bu evrede ‘dudak okuma‘ stratejisinden de etkili bir biçimde yararlandıklarını söylüyor. Prof. Konrot, bu durumu Florida Atlantik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Laboratuarı’nda yapılan fazla yeni bir araştırmayla açıklıyor: ”Prof. Lewkowicks’in araştırmasına göre bebekler 4. aydan itibaren konuşmacının gözlerine odaklanıyor, 6. aydan itibaren ise dudaklara da odaklanmaya başlıyorlar. Bu şart, bilhassa 8. ayda daha da belirginleşmekte. 12. aydan itibaren ise ilgi odağı konuşmacının ağız bölgesinden baştan göz bölgesine kayıyor. Görüyoruz ki sözel dil edinimi evresinde görme duyumu da etkili ve seçici bir biçimde devreye giriyor.”

Prof. Dr. Ahmet Konrot, bebeklerin 12. Aydan sonradan, yani öğrenmekte oldukları dilin sesbilgisel sistemini çözmeye başlayınca, her yerde işitsel uyaranlarla yetinmeye devam ettiklerini açıklama ediyor. Dil edinme sürecindeki bebeğin, “aşina olduğu dili” kullanan konuşmacıya olan görsel odaklanma tepkisi ile “yabancı bir dil” konuşan kişiye olan tepkisi de aynı olmuyor. Bebekler “yabancı bir dil” konuşan konuşmacının ağız bölgesine odaklanmayı 12 aylıkken de sürdürüyor.

Bu durumu; bebeklerde çoğalan dil bilinci olarak ifade eden Prof. Dr. Ahmet Konrot; iletişimde görsel ipuçlarının ne denli kayda değer olduğunun altını çiziyor. Bak-Gör-Duy dudak okuma programının yaratıcısı Prof. Konrot, şöyle diyor: ”Tavır eyleminin sonunda sadece ses yok, manzara de üretilir. Yani, konuşmada kullanılan seslerin üretimi sırasındaki hareketlerin bir kısmı, özellikle ağız bölgesindeki devinimler, gözle izlenebilir özelliğe sahiptir. Bebekler üzerinde yapılan bu araştırma bize fazla erken dönemlerden başlayarak, karşılıklı konuşmada görsel ipuçlarının kritik bir rolü olduğunu göstermektedir.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir