Bebekte gelişme geriliği varsa doğum erkene alınabilir

Gelişme geriliği olan bebeklerde rahim içi vefat oranının arttığına dikkat çeken Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, “Gerekli hallerde doğum, adi zamanından erkene çekilebilir” dedi.

Doğum öncesi ve ardından kayda değer problemlere yol açan rahim içi gelişme geriliği, gebelikte dikkatle takip edilmesi gereken konular aralarında ilk sıralarda yer alıyor. Gebeliklerin % 3 – 7’sinde bebeğin gelişiminin akranlarına kadar daha az olduğunu vurgulayan Op. Dr. Cüneyt Genç, “Eğer bebeğin büyümesi ortalamaya kadar daha eksik ise anne adaylarının ayrıca kendilerini keza de bebeklerinin gelişimlerini iyi izlemeleri çok manâlı. Rahim içi gelişme geriliği, zamanında tanı koyulması, yakın takip ve vaktinde doğum ayarlaması ile en az hasarla atlatılabilir” diye konuştu.

Rahim içi gelişme geriliğinin anne karnındaki bebeğin gelişiminin standardın aşağı olması ile kendini gösterdiğini vurgulayan Dr. Genç, “Bebek doruk, kilo ve beden gelişimi bakımından ortalamadan düşük seviyede gelişim gösteriyorsa biz buna ‘intra uterin gelişme geriliği’ diyoruz. Bu durumda bebeğin gelişimini doğru tamamlayamaması laf konusu olabilir. Göstergelerin iyi okunması bu açıdan hayati yük taşıyor. Gelişme geriliği yakın takibe alınarak gerekli hallerde doğum, olağan zamanından erkene çekilebilir” biçiminde konuştu.

Rahim içinde oksijen azlığı nedeniyle bebeğin hayati tehlikeyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Dr. Genç, “Rahim içinde oksijen azlığı ile aleyhinde karşıya kalan bu bebeklerde vefat oranı artar. Fakat sorunlar doğum sonrasında da devam edebilir. Rahim içinde oksijen azlığına maruz kalan bebeklerde doğum ardından kan şekerinin ve karoser ısısının düşmesi söz konusu olabilir” açıklamasında bulundu.

Son 3 ay kritik öneme sahip

“Gebelik döneminde anne adaylarının sağlıklarına her zamankinden daha pozitif uyarı etmeleri gerekiyor” diyen Dr. Cüneyt Genç, özellikle son 3 ayda bebeğin çok eksik kilo almasının vakanın en keskin göstergelerinden biri olduğunu kaydetti. Rahim içi gelişme geriliğinin pat diye çok nedeni olduğuna dikkat çeken Dr. Genç, şu ifadeleri kullandı:

“O Kadar çok vakada muhakkak bir niçin bulunmamakla birlikte, anne adayının hipertansiyon, şeker hastalığı hastası olması ve sigara kullanması bebekte rahim içi gelişme geriliğine yol açabilir. Ara Sıra de bebekte mevcut olan yapı ya da kromozomal bozukluklar olgu ile sonuçlanır. Göstergeleri iyi okumak ise hayati tartı taşıyor. Mesela vakanın en belirgin göstergelerinden biri, bebeğin özellikle son 3 ay içerisinde çok az kilo almış olmasıdır. Vaktinde teşhis belirlemek ve süreci yakından izlemek sorunun en az hasarla atlatılmasını karşılamak bakımından önemlidir.”

Zamanında doğum fazla manâlı

Rahim içi gelişme geriliğinin emin bir tedavisi olmadığını söyleyen Dr. Genç, “Bu durumda doğum zamanı iyi ayarlanmalı. Vaktinde yani bebeğin rahim içinde büyümesi durduğunda, oksijenizasyonu azaldığında doğum yaptırılarak bebeğe zarar gelmesi önlenebilir. NST ve ultrason ile biofizik profile bakılır. Zorunlu ise dopler ultrason ile bebeğin ve rahmin kan akımları izlenir. Testler negatif sonuçlara göze çarpan ediyorsa doğumu gerçekleştirmek, olağan zamanını bekleyerek bebeği içerde bırakmaktan daha faydalıdır” dedi.

Anne adaylarının uyarı etmeleri gerekenler

Gebelik süresince kilo büyüme ve azalışının özenle izlenmesi gerektiği konusunda uyaran Dr. Genç, bebeğinin gelişiminde sorun yaşayan anne adaylarına ise şu önerilerde bulundu:

“Bebeğinin gelişiminde sorun yaşayan anne adayları başta hayat standartlarına uyarı etmeli ve sağlıklı beslenmeli. Sigara ve alkolden adamakıllı uzak bir gebelik geçirilmesi çok kayda değer. Kilo yükselme ve azalışı titiz şekilde yoklama edilmelidir. Az beslenen anneler günlük kalori alımlarını 2500 kalorinin üstüne çıkarmalıdır. Bebeğe giden kan ve oksijen miktarını arttırmak için gebelerin, istirahatleri esnasında çoğunlukla ağırlıklarını sol tarafa vermeleri, sola içten yan yatmaları olumlu tesir yaratabilir. Şüphesiz bol su tüketilmesi de gebeler ile paylaşılabilecek en kıymetli tavsiyelerden. Bu yöntemler bebeğin rahim içinde kanlanmasını arttıracağından büyümeye bir tedarik daha katkı sağlanacak ve anne rahminde bebek için birazcık daha zaman kazanılmış olacaktır.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir