Beyaz et alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yapılan incelemeler insanoğlunun takriben 11 bin yıldan beri tavuk eti yediğini belirtiyor. 11 bin yıldır tükettiğimiz beyaz et hakkında bildiklerinizi ve bilmediklerinizi buradapaylaştık.

Beyaz et yağ içeriği bakımından kırmızı ete tarafından epeyce düşük oranda yağa sahiptir. Özellikle derisi ayıklanıp tüketilen beyaz ette yağ oranı son derece azdır. Beyaz etin kırmızı ete göre enerji oranı az fakat protein oranı yüksektir. bu nedenle besin için daha ideal bir ettir. Batmış yağ oranı düşük olduğu için kolesterole de niçin olmaz.

Beyaz etin pişirilmesi ve sindirimi daha kolaydır. Öteki etlere kadar en yüksek A vitamini oranına sahiptir. Beyaz ette demir oranı da kırmızı ete oranla daha düşüktür. Tavuk etinde ise siyah kısımlardaki demir oranı beyaz kısımlara tarafından daha yüksektir.

Sodyum oranının da düşük olması nedeniyle düşük sodyumlu diyetlerde en yerinde ettir.

Fiziki ve zihinsel gelişim için son derece önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan proteinleri barındırır. İnsan beslenmesinde zorunlu tüm aminoasitleri barındırır. Kırmızı ete göre damar sertliğine neden olma oranı son derece düşüktür.

B2, B6, B12 gibi sinir sistemini geliştiren ve koruyan vitaminler yönünden son derece zengindir.

Kısa liflere sahip olduğu için sindirimi kolaydır. Sindirim sorunu çekenler için ideal bir besindir.

Bir çok diyette öğüt edilen bir üründür.

Beyaz Et Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Tüketici ambalaj, fiyat, marka tanınmışlığı, sağlık durumu bilgisi gibi bir takım kriterleri göz önüne alıyor. Bunların yanında marketlerde hazırlanıp tezgâhlara sunulan etlerde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın imal izni bulunmalıdır.

Balık dışarıya hiçbir beyaz et türünü açıkta ve oda sıcaklığında satın almamalıdır. Beyaz et alınırken mutlaka buzdolabı sıcaklığından alınmalıdır.

Et dokusu aydınlık ve yüzeyi kuru olmamalıdır.

Imal ve son faydalanma tarihine mutlaka uyarı edilmelidir.

Etlerin satışa sunulduğu reyon çalışanlarının hijyen kurallarına uyup uymadıkları denetleme edilmelidir. (Eldiven, bone vb.)

Beyaz et marketten çıkarken alınacak son gıdadır. Eve geldiğimizde de buzdolabına koyacağımız ilk gıda olmalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir