Bilirkişi uyarısı: Devam sütünün içeriğini mutlaka kontrol edin

Günümüzde bebeklerin doğumdan itibaren birincil altı ay boyunca bebekler için en iyi ve dürüst gıda olan anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde hiçbir ek beslenme verilmemesi öneriliyor. Anne sütünün yetkisiz olduğu durumlarda ise bebeğin ihtiyaç duyduğu protein, yağ, kalsiyum, vitamin ve mineralleri sağlayarak eksiksiz beslenmesine desteklemek amacı ile üretilen devam sütleri annelerin en büyük yardımcısı oluyor. Fakat uzmanlar annelere mutlaka bebekleri için kullandıkları devam sütünün içeriğini teftiş etmelerini öneriyor.

Birçok bebekte karşılaşılan kolik, kabızlık, gaz gibi sorunlar anne sütü alan bebeklerde de görülebilen, bebeğin gelişim sürecinde yaşanabilen bir durumdur. Ama anne sütü yokluğunda ya da eksikliğinde kullanılan bir takım bebek ve devam sütlerinin içeriği nedeni ile de bu sorunlar artabiliyor.

Bazı devam sütleri hurma yağı içeriyor

Yapılan incelemeler, bebek beslenmesinde belli başlı güç kaynağı olan yağların bebek büyümesi, gelişmesi ve uzun süreli sıhhat sonuçları üstünde epeyce etkin olduğunu gösteriyor. Anne sütü bebeklerin bu ihtiyacını ideal biçimde karşılayacak şekilde yağ içeriğine ve yapısına sahip. Bir Takım bebek ve devam sütlerinde ürünün anne sütündeki yağ içeriğine benzemesi için hurma yağı (palm yağı) kullanılıyor. Uzmanlar da bebek ve devam sütlerinde kullanılan hurma yağının bebekler üzerindeki etkilerine dikkat çekiyor.

Hurma yağı anne sütünde bulunan yağlardan ayrı

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Merih Çetinkaya bebek mamalarında hurma yağı kullanımının bebek sağlığına etkileri ile ilgili şöyle konuştu:

“Bebek ve devam sütlerinde anne sütündeki yağ içeriğine benzemek için hurma yağı kullanılıyor ancak nebati kaynaklı bir yağ olan hurma yağı anne sütündekinden yapı olarak oldukça farklı. Bu yapı ayrım yüzünden hurma yağının içindeki bir takım yağ asitleri (palmitik asit) bebeğin bağırsaklarında kalsiyumla birleşerek, kalsiyum sabunu oluşturuyor. Bu da bebeklerde kabızlık, gaz sancısı, geri çıkarma gibi sorunlara yol açarken, kalsiyum ve kıymetli yağların emilimini de azaltıyor.”

Hurma yağı içeren ve içermeyen devam sütleri arasındaki farklar

Prof. Dr. Merih Çetinkaya hurma yağı içeren ve içermeyen bebek ve devam sütleri arasındaki farkları şöyle sıraladı:

– Hurma yağı içermeyen mama, daha yumuşak ve daha sık dışkılama sağlar. Bu dışkılama özellikleri, anne sütüyle beslenen bebeklerdeki sağlıklı dışkılamaya daha yakındır.

– Hurma yağı içermeyen mama ile beslenen bebeklerde, daha az kolik ve geri sonuç (regürjitasyon) görülür.

– Bebeğinize mama ile verdiğiniz kalsiyum, hurma yağı içermeyen mamalarda %53 daha iyi emilir. Bu Nedenle, yaşamın ilk 6 ayında daha düşük kemik mineral içeriği ve yoğunluğuna yol açar.

– Hurma yağı (palm yağı) taşıyan bebek maması, bebeğin daha eksik enerji almasına yol açar.

İçeriklerini mutlaka inceleyin

Prof. Dr. Çetinkaya, ebeveynleri bebek ve devam sütlerindeki yağ içeriğini de dikkatle incelemeleri konusunda uyararak bebek beslenmesinde hurma yağı içermeyen sütlerin sindirim, emilim ve kalsiyum metabolizması üzerindeki olumlu etkilerinin dikkate alınması ve buna kadar tercih yapılması gerektiğini belirtti.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir