Bir defa aldatan kişi baştan aldatır mı

Eşler birbirini neden aldatır? Kadınlar niçin aldatır, erkekler niçin aldatır?

Eşler uzun süreli ilişkilerden sonradan birbirlerine alışıyor. Karşısındaki insanın tavırları, kullandığı sözcükler ya da yaşam şeklinde yabancı, keşfedilecek bir şey kalmıyor ve (kadın ya da erkek) değişik bir şeyler aramayı tercih ediyor.

Kadınlar daha fazla saygı görmek, iltifat dinlemek, sahiplenildiğini hissetmek, onaylanmak gibi duygusal nedenleri bahane olarak gösteriyorlar. Erkekler ise daha tensel bağlantı, cinsellik arkasında gibi algılanıyor. Ama iki taraflı nokta “değiştirme” ve “tüketme” gereksinimi. İlişkinin de eşyalarımız gibi bir başvuru süresi olduğunu, bir vakit sonra içinin boşaldığını betimlemek lüzumlu her şeyden önce. Yani gerçekte açılış noktaları benzer dışa vuran davranışlar başka.

Kişinin kendine ruhsal, kültürel ve fiziksel bakımı azalıyor. Karşısındakinin ruhsal, kültürel ve/ya da fiziksel ihtiyaçları benzer. Birlikte aynı müzikte dans edememeye başlıyorlar. Eşlerden her biri önceleri kendini duyurabilmek için, sonraları da daha başat olup galibiyet yaşayabilmek için müziğini açıyor son ses. Rekabet duygusu ortaya çıkıyor ve bir sürü ilişkiyi de bu bombalıyor.

NELER ALDANMA SAYILIYOR

Ihanet Etmek neyi kapsar?

Her ilişki kendi kurallarını koyar. Bir başkasını seven, aşık olan da aldatmış sayılabilir, duygu yaşamadan “sadece birlikte oldum, tek gecelikti” diyen de. Kültürel duruma, sosyal yapıya kadar değişiyor. Fakat ruhsal olarak bir başkasına görüş, şehvetli veya cinsel birlikte olma isteği bile (eylem olmasa da) aldatma fiilen. Aldatmanın “soft” biçimde olanı.

İnternet ortamında biriyle şehvetli ya da cinsel bir ilişki kurmak, başka birini göz önünde bulundurmak ya da biriyle kahve içip duygusal yakınlık yaşamak da ihanet etmek sayılabilir mi?

Cevap net. Aldatmadır. Her Tarafta söylüyorum (bu katı bir davranış gibi gelebilir fakat ahlaki bir tutumdan veya kendi muhafazakar tarzımdan çıkarımlar yapıyor değilim katiyen) ilişki kurallarını kendi belirler. Bazı çiftler tatillerini bambaşka yerlerde, farklı kişilerle geçirebiliyorlar örneğin. Net olan şudur. Partneriniz dışarıda birine şehvetli yakınlaşma hissettiyseniz bedenen bir takım işaretler verir vücudunuz. Yani internetten veya dışarıdaki reel hayattan biri, sizi heyecanlandırdıysa ruhunuzda, daha tıbbi deyişle, merkezi sinir sisteminizde bir takım değişiklikler oluşur. Siz aynı siz değilsiniz, dolayısıyla bir başkasıyla coşkulandınız ve bu birçok ilişkide aldatmanın esas ilkesidir.

HILE ALIŞKANLIK HALİNE GELIR Mİ?

Bir kez aldatan kişi her tarafta aldatır mı, aldatılan benzeşen boşanma dışarıda bir çözüm yolu aramalı mı?

Eşlerden biri aldattıysa yolunda gitmeyeni haber vermiştir. İlişki mutlaka gözden geçirilmeli!!! “Her şey aynı, ben onu affettim, kaldığımız yerden devam”, gerçekçi bir çözüm değil. O hiddet nereye gitti peki?? Yardım olmak veya ayrılmak, kişisel karardır. Ayrılmadan önce ruhsal takviye öneririm. “Neden bunu yaptı”, “Neden bana böyle bir şey yaptı”, “Nasıl benim gibi birine bunu yapar” ,düşünceleri insanı bakımlı bırakmaz ayrılsanız da çözüm olmaz.

Aldatmak genetik midir? Aldatan kişinin çocuğu da aldatır mı?

Aldatmak daha fazla öğrenilen bir davranış biçimi. Aldatan kişinin çocuğu bu konuda fazla aklıselim davranıp sadık bir benzeşen almak için ayrıca uğraş da gösterebilir. Aldatmanın bundan başka dürtüsellik dediğimiz, erteleyememe, uygun zamanı bekleyememe, derhal ve sonuçlarını varsayım edemeden davranma gibi bir boyutu var. Bu ebat kalıtımsal olarak aktarılabiliyor. yine de birey kontrol etmeyi, özdenetimi sağlayabiliyor. Alkole eğilimi olan bir babanın çocuğu olup alkolden uzakta durmayı özellikle seçebilen kişiler gibi.

Aldatma yaşanan evliliklerde çocuklar bu durumdan nasıl etkilenir?

Çocuğun gözünde ebeveynlerinin dokunulmaz bir imajı var. Onlar zinde, doğruyu yapan ve daima doğru karar veren insanlar. Buluğ Çağı döneminde bu sezgi değişiyor şüphesiz. Çocuk anne veya babasının aldattığını ayrım eder veya bir şekilde öğrenirse o kişiden hissi olarak uzaklaşır. Sıklıkla acımasız ifadelerle onu yargılar. Bunu yapabilirse o ebeveynin yüzüne, cesaret edemiyorsa ardındaki güvendiği insanlara sözel olarak transfer yolunu seçebilir. Hiçbir şekilde ifade edemeyen çocukların bu durumdan yoğun utanç duyduklarını izliyoruz. Öfke gerekli ve muhakkak arkasında davranış sorunları ile inatlaşmalar gelebiliyor. Ergenler birazcık daha dar. Yaşıt ilişkileri kurtarıcı oluyor oysa karşısında cinsle ilişkilerde her zaman kıskanç, kuşkucu ve artı kontrolcü davranabiliyorlar.

Güvenin sarsılması yaşanan en büyük sorunlardan biridir diyebilir miyiz? Neden?

Eşlerden birinin diğerine güveni sarsıldığında mı aldatma daha kolay oluyor ona görmek gerek. Aldatma sonrasında aldatılan güven duygusunu yitirir belki, ama öncesinde aldatan yeteri güveni hissedememiş, diğer yerde güven aramış da olabilir. İlişki aldatmanın işaretlerini vermiştir de, göz yumulmuştur çoğunlukla. Her iki tarafın güveni sarsılmıştır diyebiliriz bu durumda.

ALDATMADAN ÇOCUKLAR NASIL ETKİLENİR

Aldatmanın negatif etkilerini çocukta görmemek için nasıl önlem alınmalı?

Çocuğa yansıtmamak zorunlu. Aynı evde yaşarken olanaksız lakin en azından çocuğu arkadaşımız gibi hissedip açılmamak fazla önemli. Bir şekilde duyduysa çocuğa “bu bizimle ilgili, senin dıştan bir olay ” mesajı vermeye çalışılmalı. “Bir ara da sor niçin bu saate dek eve dönmedi bu adam”, “sen annen gibi olma, bak bana neler yaptı”, kurulabilecek en hatalı cümleler.

Anne babanın yaşadığı yasaklanmış ilişki hangi durumlarda çocuk üzerinde uzun süreli negatif etkiler bırakır?

Çocuğu yakın bir sırdaşımız veya akranımız gibi hissedip aldatanı kötülemek, dağıtılmış davranış biçimlerini önermek, aldatanı cezalandırmasını, aldatılanı desteklemesini zorunlu kılmak, bir diğer deyişle, taraf tutmasını sağlamak negatif etkilenme olasılığını birkaç kat arttırır. Aksine çocuk öfkesini tasvir etmek isterken “evden, bizden soğumasın” düşüncesiyle bastırmak da uygun yok.

Kandirma ile boşanma çocuk üzerinde benzer etkiler mi yaratır?

Benzer duyguları yaratabilir ancak boşanmanın etkisi elbette fazla daha dinç atlatılır. Aldatma olayında çocuğun ulu, büyük gördüğü kişinin sıradanlaştığı, basitleştiği bir açıklama vardır kafasında. Ebeveyn algısı öbür sebeplerle gerçekleşen boşanmadakinden daha negatif etkilenecektir.

ALDATMADAN SONRA İLİŞKİYİ KURTARMA

Anne-baba aldanma sonrası ilişkilerini kurtarmak istiyorsa nasıl bir yol izlemeliler?

Birbirlerine dürüst davranmak ve süreci bir aile terapisti ile birlikte yönetmekte fayda var. Aldatılan kişinin öfkesi ve kırgınlığı ile aldatan kişinin suçluluk ve utanç duyguları bazen depresyona yol açar. Bu tablonun da çare edilmesi gereklidir.

Aldatan kişi ilişkisini kurtarmak istiyorsa aldattığı eşine nasıl davranmalı?

Eşinin duygularını anlamaya çalışması ve zaman vermesi iyi olur. Zahmetsizce sindirilebilecek bir şey olmadığını bilerek beklemeli. Yersiz iltifatlar ve aşırı itina çoğunlukla itici geliyor bu durumlarda.

Hangi durumlarda boşanmak en iyi çözümdür?

Aile desteğine rağmen yolunda gitmeyen bir izdivaç, özellikle geçmiş yaşantılar ve hayalkırıklıkları sıkça anımsatılıyorsa sonlandırılabilir. Eşlerden birinin aile terapisine katılmaya isteği yahut devamı zaten muhtemel olmaz, boşanma kaçınılmazdır.

Dr. Emel Bellibaş
Çocuk ve Genç Psikiyatrisi
doktorsensin

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir