Bir erkeğin gözünden: Aldatılan kişi ne yapmalı

Aldatan kişi, bu durumu çözmek ve ilişkiyi toparlamak istiyorsa önce “evet aldattım, bütün hata bende” demelidir. kabullenme olmadan iyileşme olmaz. tıpatıp rahatsızlık gibidir. hasta olduğunu kabul etmeyen hap içmez, tedavi olmaz. ve iyileşemez.

Şüphelendiğinizde kurgu yerine getirmek yerine, uygun bir ortam, iletişime açık bir ses tonu ve cisim diliyle partnerinizle konuşun.

Hissettiklerinizden bahsedin. Itham Etmek ve hesap sormak yalnızca savunma yaratır.

Eğer aldatıldığınız muhakkak ise, bunu onunla konuşun. Nedenlerini ve açıklamasını dinlemeden karar vermeyin.

Olayı 3. kişilere anlatmadan önce, kendi aranızda çözmeniz gerekir. Sonuçta anlattıktan daha sonra ayrılmanız gerekli ayla gelebilir. bazı millet sadece durum ortaya çıktığı için ayrılmayı zaruri atama görür. insanların ondan bunu beklediğini sanır. çevrenizdekilerin ; “Neden halen berabersin, daha ne yapmasını bekliyorsun” gibi duyumlar ilişkiye devam etseniz bile sizi rahatsız edebilir.

Aldatılan kişi, her zaman suçu kendinde aramamalıdır. nedenler ne olursa olsun aldatılmak felek yok.

Aldatılma sonrası cinselliğe sürdürmek, aldatılanın özgüvenini kazanmak ve kaybetmekten korkmasının göstergesidir. Cinsellik yaşamaya devam etse de duygusal olarak kendisi ile çatışır. Bu süreçte aldatılan istemediği sürece cinsellik yaşanmaması gerekir. aldatılan ise cinselliği koz olarak kullanmamalıdır.

Ihanet Etmek, bir cinsiyet özelliği değildir. Kişinin yetişme tarzı, çocukluğu, sosyal yapının özelliği, evlilikten veya ilişkiden beklentisi bunu belirler. aldatılan birey, ayrılsa da bu hatay karşısında cinsin tümüne yüklemeden çözümlemelidir.

Siz bir benzer olsanız bile eşinizin sizi aldatması onun sorunu ve özelliğidir. Her kandırma %100 izdivaç sorunu göstergesi değildir.

Aldatmalarda, aldatanın zayıflığını görmezden gelmemek gerekir.

Erkeğin büyütülürken annesi göre “aslan oğlum, istediğini yap, sana kız mı değil” gibi telkinleri sadakati azaltır. Her Zaman alternatifi olduğunu ve hep daha iyisini bulacağını düşünür.bu müşteri narsist benlik gelişimlerine önlemek için yetiştirme şekillerine dikkat etmek gerekir.

Hile bir bağlanma ve tüm olma sorunudur. Bazen sizin hiç bir sorununuz olmasa da aldatılabilirsiniz. Bu durum sizin dışınızda nedenlerden kaynaklanır. Kendinizi suçlamanız sonucu değiştirmez.

Eğer eşinizi aldattıysanız ve bitmiş yapmayacaksanız. lakin pişman iseniz bunu eşinize anlatın..

Bir defa aldatan daima aldatır” doğru bir çözümleme değildir.

Aralıksız olarak aldatıyorsanız, siz ve eşiniz için en sağlıklısı ya destek edinmek veya ayrılmaktır. Süre ilerledikçe her iki tarafın da ruh sağlığını bozulabilir.

Eşiniz sizi aldatmış olsa bile bunu çocuklarınız ile asla paylaşmayın. Çocukları yanınıza almanız,sizi bu evlilikte her zaman haklı çıkarmaz.

Aldatılmış olsanız bile intikam için aldatmayın. Bu sizin için ileride büyük anlamsızlık duygusu oluşturur.

Eğer eşinizi aldatıyor ve kendinizi mutlu hissediyorsanız, sizde önemsizlik temelli duygular veya gizli bir hiddet mevcuttur. Temelde kendini önemsiz hissetmeler, muhakkak aralıklarla geçici layık görmeler ile bunu kapatmaya çalışmak yerine psikoterapi almak en sağlıklısıdır.

Aldatma resmen boşanma nedenidir. Cezai olarak, ayrıca aldatan hem de buna niçin olan kişiye (3.kişiye)yasalarca ceza öngörülmektedir.

Aldanma sonrası yaşanan hissi ve somut sıkıntılar için takviye alınması zorunludur. alkol olmak, yok saymak,uykuya dalmak,ilaçlara sarılmak anlık rahatlık verse de taziyenin bitişini sağlamaz.

Hile olayı, bir ilişki için artçı zelzele olarak görülüp ilişikiyi her yerde tasarı etmek için bununla birlikte olumlu bir fırsata dönüştürülebilir. hile tamamen ilişkideki sorunlar, konuşulamayanlar, biriktirilenler ortaya çıkar ve çözümü için adımlar atılır.

Hile sonrası, en büyük sorun her yerde güvenmektir. Aldatan birey, aldatılanın güven ihtiyacını gidermek için sabırlı olmalı, çoğu kez sorulacak olan sorulara karşı sürekli olmalı,pes etmeden cevaplamalıdır. güven sınaması için sizin telefon ya da mail adreslerinizi araştırmak isterse sadece bir süreliğine müsade vermelisiniz. Unutmayın, kırılan bir (öz) güvenin bedelsiz tamiri olmaz.

Aldatılan birey, ne değin merak ederse pek derine girer. bir noktadan daha sonra herşeyi detayına değin öğrenmekten vazgeçmeli, bildiği kadarıyla kabul etmelidir. somurtkan taktirde sorunun ve merakın sonun olmadığını bilmelidir.

Aldatan birey, bir lahza önce herşeyin normale dönmesi için aceleci davranmamalıdır. Bu olayı basite almamalıdır.

Aldatılan kişi, daha fazla ayrıntı istek ederse ,bunlar açıklanmamalıdır. mesela; eşinizin diğer kişiyle nasıl öpüştüğünü bilmeniz ne sizin ruh sağlığınıza ne evliliğinize bir avantaj sağlamaz.

Eğer ilişkinizi düzeltmek istiyorsanız; ona karşısında net olun. Neler beklediğinizi, bundan sonra nasıl bir sistem istediğinizi belirtin. açık ve net edinmek iki tarafın da yol haritasıdır.

Aldatılan birey, evliliğindeki ve kişiliğindeki zayıf ve sorunlu kısımları fark etmeli, çözmeyi seçmelidir. Çünkü nedenler değişmedikçe sonuçlar da değişmeyen.

Serhat YABANCI
Aile-İlişki-Evlilik Terapisti

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir