Bir erkeğin gözünden: Biten bir ilişkiden daha sonra ne yapmalı

Dinç bir ilişki için biten ilişkinin ardındaki bir otopsi süreci tanınmalı ve yaşanılan ayrılığın ve süresi ne olursa olsun yaşanılan ilişkinin taziyesinin tutulması gerekir.

Biten ilişkinin süresi onun taziyesinin süresini göstermez. Kayda Değer olan ne değin çıktığın değil, ne değin paylaşımlar ve etkilenmeler olduğudur. Yani 1 takvim bir ilişkinin baskı, aldanma, istismarlarla doymuş geçmesi ile 3 yıl gül gibi geçinip daha sonra ayrılan bir çiftin sürelerini kıyaslamak içten olmaz. Yani sürenin uzunluğu değil, ilişkinin bitiş şekli ve süreçte yaşananlara kadar baş sağlığı belirlenmelidir.

Baş Sağlığı dediğimiz, otopsili olmalıdır. Yani kuru kuru üzülme ve inleme ile geçmemeli, biten ilişkinin süreci ve sonucu incelenmeli, ilişki sürdürme, problem çözme yöntemlerinizi sorgulamalısınız.

Mesela; bu ilişkide nerede hata yaptım, nasıl bir tarzım var, tarzımın kazandırdıkları ve kaybettirdikleri neler, biten ilişkide hatalarım var mı, elimden geleni yaptım mı, neleri sonra ayrım ettim, neleri görmezden geldim vb. gibi sorgulamalar otopsinin içeriğidir.

Otopsisi yapılmayan her ilişki patinaja mahkumdur. Yani biten ilişkinin otopsisini yapmazsanız, benzer bitişleri, benzer tercihleri benzer süreçleri ayrı kişiler ile tekrarlarsınız. Yani senaryonuz değişmez yalnızca aktör/aktristler değişir. Diğer biriyle denemek, size üstünlük sağlamaz. Aynı yöntemlerle ayrı sonuç alacağını ummanın çılgınlık olduğunu söyleyen Einstein’in sözü bunu özetler. Benzer sonuçları almak ise ilişkiye ve karşı cinse olan güveninizi azaltır, inançsızlaşırsınız.

Sağlıklı ilişki için kişinin dinamik olması, bir ilişkinin yükünü taşıyacak güce ulaşması lazım. Karşıdakinin nazını kıskanmak, fedakarlık yapamamak, sevinç veren birine üzüntü yansıtmak sizin taziyenizin bitmediğini gösterir.

Kalbinizin ve zihninizin nadasa ihtiyacı vardır. Eski yaşantıların boşalması ve aşılması için bir işlem lazımdır.

Bir tarlada bir sene fasulye ekip bir sonraki sene soğan ekmek için bile 1 yıl nadas yapılır. Neden? Çünkü soğan ile fasulye birbirine karışmasın diye. Bir ilişkinin de bitmesinden sonra vakit vermezseniz eskisi ile yenisi birbirine girer. Hatta gititğiniz kafeye bile kimle gittiğinizi karıştırabilirsiniz.

Ben bundan böyle hiç bir şey için çabalamayacağım, yoruldum, hayatıma girecek kişi herşeyi yapsın, kimseye güvenmeyeceğim” gibi cümleler biten ilişki sahibi şahısların söylemleri ve depresif ve halsiz ruh hali göstergesidir. Böyle bir ruh haline sahip olan birinin ilişkiye tenkit, itham ve mutsuzluktan başka katacağı bir katkı maddesi yoktur. Böyle birinin güvenini kazanmak da zordur. Genelde yeni ayrılan birinin güvenini galip gelmek kuvvet olduğu için, ilişki başlamadan bitebilir ya da güvensizlikten nedeniyle ilişki bir türlü oturmaz.

Fakat genel ilişkileri incelediğimizde, ayrılık acısı yaşamak istemeyen veya acıya dayanamayanlar kısa vakit içinde yeni ilişkiye atılmak isterler. Buna sosyolojik olarak da “çivi çiviyi söker” denir J. (Ama bedenen da iyi çakılmış bir çiviyi diğer bir çiviyle çıkaramazsınız.)

Biten ilişkinin şehvetli acısına ve sonuçlarına (yalnızlık, acı, ilgisizlik, cinsellik yoksunluğu vs.) katlanamayan birey, farklı bir bedende avunma arar. Gerçekten yeni karoser bir pansumandır. Yani eski yarayı iyileştirmek için vardır. İyileştirir mi iyi hissettirir mi diye sorarsanız; iyi hissettirir. Yara iyileştikten sonradan ilişkinin devamı ise başlıca bitiş bazen şans eseri olan uyum olabilir.

Ne kimseye pansuman olun ne de kimsenin bere bandı olun.

Biten ilişkiden sonra ısrarla taziyenin uzaması da öbür bir konudur. Kabullenmemek, çelik gibi kalmak yerine onun hayaliyle avunmak, yalnızlık ve umutsuzluktan nedeniyle yüzleşmekten firar etmek gibi algılar taziyeyi uzatır.

Biten ilişkiden sonradan farklı alanlara yönlendirilmiş hayaller vardır. Geleceğini ummak, ayağına kapanmak, özür dileyeceğini zannetmek, sokakta karşılaşırsa sarılacak vs. gibi düşüncelere ilişki terapisinde ilişki sonrası” fantazi” deriz. Bir ilişki önemli derecede bitiyorsa genelde bu fantazilerin hiç biri olmaz. Ama kabullenmek istemeyiz. veya bu hayal bizi mutlu eder, egomuzu ise enerjik kılar.

Buna rağmen nasıl olursa olsun biten ilişkiden daha sonra ilişki yaşamak isterseniz,size yol haritası.

1. Yeni tanıştığınız kişiye açık olun. Geçirdiğiniz süreci ona olduğu gibi anlatın.

2. Ona, ilişkinin yeni bittiğini ve bir ilişki için emek verecek bir güce sahip olmadığınızı söyleyin.

3. Ona taziye döneminde ve otopsi sürecinde olduğunu söyleyin.

4. Şu aşamada ilişki olsa bile mutluluk yerine olumsuzlukları bulaştıracağını ve kötü bir başlangıçla başlanacağını belirtin.(söylerken de düşünün)

5. Sizin hayatınıza girmek veya edinmek istediğiniz kişiyi kaybetme korkunuzun olması lükstür. Kaybetmekten korkmayın. Sizin açık yürekliliğiniz cesaret değil, dürüstlük ve dinç olandır.

6. Herşeye karşın sizinle sevgili elde etmek istiyorsa ve sizde abes değilseniz (el çırpmak, gereklilik dinlemek vs.) birincil aşamada yalnızca birbirinizi tanımak için irtibat kurun.

7. Dürüst okudunuz irtibat olsun ilişki olmasın.

8.1 taşla 2 kuş vurun (hayvan hakları savunucuları öyle kızar bu cümleye). Yani hem taziyeyi tutup kendinizi ve eski ilişkinizi tanıyıp tahlil ederken, bir yandan da yeni kişiyi tanırsınız.

9. Yeni birey ile hissi ve cinsel iletişimden kaçının .O sizi kaybetmemek ve ilişki sorumluğunu size yüklemek için çabucak ilişkiye sürüklemek istese de denetim sizde olmalı.

neticede muhakkak bir süreç tanımadan yeni bir ilişki, ilişki değil çelişkidir. Lakin ısrarcı olmak ve tırnak yöntemini kullanmak isteyenler için yukarıda yöntem sundum.

Sağlıklı ilişki: emek, doğru vakit ve dürüst yöntemle mümkündür. Doğru kişiyi bulmasanız bile her şey dürüst ise dürüst insan bulunur. Lakin her şey hatalı ise doğru kişiyi bulsanız bile yürütemezsiniz. Yanlış insan sanıp yenisini ararsınız.

Doğru yolda doğru seçimler dileğiyle.

Serhat YABANCI
Evlilik-İlişki Terapisti

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir