Bırakın çocuğunuz kendisi karar versin

Toplumumuzun batılılaşma süreci, anne-baba tutum ve davranışlarını etkileyerek geleneksel modellerin yerine modern anne-babalığın gelmesini zoraki kılmıştır. Yalnız bu geçiş, azıcık sancılı yaşanmakta ve anne-babaların çocuklarını yetiştirirlerken neyin dürüst, neyin yanlış olduğuyla ilgili sağduyularını da kayda değer ölçüde erozyona uğratmış bulunuyor” diyen Klinik Psikolog Çiğdem Çalkılıç Taylor, çocuk yetiştirme konusunda ailelere önerilerde bulunuyor.

Çağdaş anne-babalık modelleri, batılı yazan ve uzmanların yazdığı (çoğu tatmin edici olmayan) tercüme kitaplarından veya yerli uzmanların yönlendirmelerinden yararlanılarak öğreniliyor. Bu durumda anne ve baba kendi sağduyularından çok, şu kitapta bu yazıyor bir diğerinde şu, okulumuzda konuşan uzmanımız da şunu söyledi gibi genelde “içselleştirilemeyen” bilgilerle güvensiz ve daha çoklukla tutarsız davranabiliyor.

Bireyselleşen çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Bırakın çocuğunuz kendi kararını kendisi versin fakat bunu hangi yaşta ve hangi üslupla bilgi vermek gerekir? Ilk Önce çocuğun psikolojik gelişiminden farkında olan elde etmek gerekir. Çocuğun psikolojik gelişimi derken anne-çocuk arasındaki ilk bebeklikten başlayarak gelişen kişilik gelişimi kastediliyor. Karakter gelişimi aniden olan bir şey değil, uzunca bir döneme yayılan bir süreçtir. Anne, çocuğunu yalnızca fiziksel olarak yok aynı zamanda psikolojik olarak da doğurur ve babanın bu işlem baştan başa yoğun katkı maddesi ve desteği gerekir.

Bir bebeğin anne ve babasından gördüğü ilgi, sevgi, şefkat ve kavrayış, işin temelidir. Daha ardından anneden “bölünme ve bireyselleşme” yolunda adımlar atan bebeğe/çocuğa anne ve baba nasıl yaklaşmalıdır? Anne ve baba çocuğu tanımak, onun yeteneklerini anlayıp ona göre yönlendirmek ve çocuğun büyümesine rehberlik etmekle yükümlüdür. Çocuk da kendi başına bir bireydir, yalnız “yetişkin” değildir. Batılılaşma serüveninde ülkemizde bu yüzden öyle fazla evde çocuk, anne ve baba aralarında sınırlar ve roller tamamen şaşmıştır. Kim çocuk, kim anne ve baba, kim neye karar verir en ince ayrıntısına kadar kafalar karışmıştır. Bazı evlerde direk örnekler yaşanmakta “çocuk imparatorlukları” hüküm sürmektedir. İşin temeli ilk kez şudur; çocuk bir yetişkin dek kıymetli bir bireydir ama bir yetişkin değildir. Bir çocuğun anne ve baba adında iki yetişkine ihtiyacı vardır.

Çocukla bir yetişkinmiş gibi konuşmamak ve yaşına uygun beklentiler içinde edinmek gerekir. Örneğin, üç yaşlarına kadar çocuğu paylaşma konusunda zorlamamak ve çevresindekilerle sahip olduğu şeyleri kendi ricası dıştan paylaşması konusunda baskı yapmamak gerekmektedir.

İki yaşla birlikte ağır ağır ne giyeceği ve annenin çocuk için yerinde bulduğu yemekler arasından hangi miktarda yiyeceği sorulur. “Aç mısın? Kaç köfte yiyeceksin? Üşüdün mü?” gibi çocuğun kendisi ile ilgili farkındalığını arttırmak ve muhakemesini geliştirmek üzere tavır ve davranışları vermek gerekmektedir.

Anne ve babaların genelde yaptıkları “çocukları yerine” dikkate almak, hissetmek ve harekete geçmektir. Bu koşul çocuğun kendi kendisiyle ilgili düşünme, muhakeme etme ve harekete geçme mekanizmasına ket vurmaktadır. Böylelikle tüm sorumluluklar anne ve babaya devredilmekte, artış süreci aksamaktadır. Anne ve baba çocuğa kendilerinden “farklı” bir kişi olarak görülürse, varsayımlarla hareket etmekten çok çocukla birlikte, çocuğu tanıyarak ve onun bu alandaki becerilerini geliştirmeye çalışarak ilişki kuracaklardır.

Çocuklar bir yaşına geldiklerinde, böylece çok şeyi daha iyi anlar ışık halkası gelirler fakat bu tavır kontrollerini kazandıkları anlamına gelmez. Genel üslup olarak neyi sevip neden hoşlandığı, nelere becerileri olduğunu tanımak üzere ilişki belirlemek gerekmektedir.

Çoğunlukla anne ve baba ne yerine getirmek istemiş ve yapamamışsa ya da kendisi nelerden hoşlanıyorsa bebeği ve çocuğu onlara yönlendirmekte ve kimi süre zorlamaktadırlar. Bunu ayırt etmeyi öğrenmek gerekmektedir. Çocuğun yaşı ilerledikçe bir kişi olma bilincini de geliştirecek şekilde davranmak ayrıca yükümlülük atamak ama hem de yaşına uygun kararları almasına yardım etmek gerekmektedir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir