Çocuğun sosyal iletişim becerileri nasıl geliştirilmeli

Her davranışın öğrenilmesinde olduğu gibi sosyal becerilerin öğrenilmesinde de ebeveynlerin rolü çok önemli. Peki, ailelerin çocuklarına sosyal hüner kazandırma konusunda üstlerine düşen görevler nelerdir? Çocuklar sosyal beceriler edinmeye ne vakit ve nasıl başlar? Sosyal hüner yeteneğini geliştirmek muhtemel mü? Sosyal hayatta zorluk çekmeyi durdurmak için sosyal beceriler edinmenin önemi nedir?

DBE Tutum Bilimleri Enstitüsü’nden Bilirkişi Klinik Psikolog Ayşegül Moral, erken yaşta sosyal beceri edindirme konusunda zorunlu bilgileri paylaşıyor.

Sosyal becerinin esas yapısı

Doğumdan itibaren çocukların sosyalleştikleri ortamlar genişleyerek çeşitlilik kazanır. Çekirdek ailede başlayan bu işlem, çocuğun anne ve babasıyla kurduğu tehlikesiz ilişki ile sağlam temellere oturur. Bu süreçle beraber ebeveynlerin sosyal beceriler konusunda çocuklarına rol model oldukları dönem başlar. Anne ve babanın geniş bir dost çevresinin olması ya da ailenin öteki üyeleri ile iyi ilişkiler içinde olması gibi faktörler çocuğun da geniş bir arkadaş çevresine sahip olmasında etkili olur. Yaşlarının büyümesiyle okul, kurs ve spor etkinlikleri gibi ayrı ortamlara giren çocuklar ailelerinden aldıkları bu eğitimi pekiştirmek için pek fazla fırsatla karşılaşırlar. Birine teşekkür etmek, konuşurken kibar olmak, problemleri mantıklı ve saygılı yollarla çözmeye niyetlenmek çocuğun sosyal becerilerini geliştirmesine katkı maddesi sağlar.

Sosyal becerinin de diğer zihinsel süreçler gibi öyle fazla alt alanı vardır. Bu alanlar 6’ya ayrılır:

– İlişkiyi başlatma ve sürdürme,

– Grupla bir işi yürütme,

– Duyguları anlamaya karşın beceriler geliştirme,

– Agresif davranışlarda yokluk – stres durumlarıyla başa çıkma becerileri,

– Plan yapma ve sorun çözme becerileri

Bu alanların bir ya da birkaçında bezginlik yaşamış çocuklar, dürüst irtibat kurmakta problem yaşayabilir ve sosyal hayatta güçlük çekebilir.

Sosyal fobiye dönüşmesin

Sosyal becerisi gelişmiş olan çocukların öbür ortamlara, farklı kişilere ve günün getirdiği değişimlere ahenk sağlamakta daha başarılı olduklarını gösteren Moral, “Sosyal gelişimini tamamlayamayan çocuklarda ileriki dönemlerde “sosyal fobi” olarak da adlandırılan başkalarının yanına konuşamama, yemek yemek yiyememe, hayır diyememe gibi sorunları taşıyan anksiyete problemleri görülebiliyor. Bu sıkıntılar açıklanmış durumlarda ortaya çıkabileceği gibi çocuğun jurnal yaşantısı içinde de yer alabiliyor. Herhangi bir tedbir alınmadığı sürece sosyal fobi, etkinlik alanını artırarak çocukların içe kapanık ve kaygılı bir birey olması sonucunda meslek yaşamında ahenksiz, arkadaş çevresinde istenmeyen bir birey olmasına sebep oluyor. Bu sebeple ebeveynler olarak, çocuklarımızın erken yaşta sosyal becerilerini geliştirmelerine takviye olmamız gerekiyor” dedi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir