Çocuğunuz arkadaşlarını mı ısırıyor

İHA’nın haberine kadar, Psikolog Levent Erdem, “Çocuğunuz arkadaşlarını ısırıyorsa sebebi dikkat çekme isteği olabilir. Çocuklar özellikle arkadaş ortamında, anne babanın başka çocuklarla ilgilenmesini kıskanıp dikkati kendi üzerine sürüklemek için arkadaşlarını ısırabilir” dedi ve 2 yaşından büyük çocuklarda bunun mutlaka özenle peşine düşüp takip edilmesi gerektiğini söyledi.

2 yaşından daha büyük çocuklarda görülen ısırma davranışının aşağı şehvetli ve çevresel nedenler yatabileceğini vurgulayan Psk. Erdem, “Isırma davranışın altındaki nedenin araştırılması gerekir. Mesela, çocuğun sıkıldığı aktiviteleri çok yerine getirmek, bir alışveriş merkezinde tüm günü vermek ve çocuğu alışık olmadığı koku, ses ve diğer uyarıcılara maruz vazgeçmek gibi… Bu durumda çocukta bir enerji birikmesi olacak ve bunu tahliye etmek isteyecektir. Isırma bunun bir davranışsal sonucu olabilir. Ya Da hoşnut olmadığı diğer bir koşul, anne babanın aşırı hassasiyet göstermesi ve çocuğun bunu bir dikkat çekme davranışı yapması da karşılaşılan bir durumdur” açıklamasında bulundu.

Anne baba nasıl yaklaşmalı

Peki bu ve benzer enerji birikmesi, sıkılma, uyarı çekme isteği durumlarında duygularını dışa vuran çocuklara nasıl yaklaşmak gerekiyor?

Psk. Erdem, bu konuyu şöyle açıkladı:

“Önce ağırbaşlı olun ve sinirlenmeyin, bağırmayın tepkilerinizi yoklama edin. Bu sırada çocuğu da sakinleştirin. Ona sarılmak iyi bir teşebbüs olabilir. Sonuçla yüzleştirin. Davranışın güzel ve yerinde bir tutum olmadığını söyleyin. Davranışın sonucunu söyleyin. Mesela, ‘Isırdığın arkadaşının canı çok acır, senin de canın acıdığında nasıl olduğunu hatırla. Arkadaşlarının canını kırmak güzel bir tavır değil’ gibi bir tümce söyleyebilirsiniz.

Cinayet devretmek yerine anladığınızı hissettirin. Çocuğu özellikle arkadaşlarının içinde rencide edecek ilk elden cezalardan uzak durun. Mesela ‘Bu kadar sinirlenecek durumu bana da söyler misin? Sana yardım etmek istiyorum’ gibi bir cümle söyleyebilirsiniz.

Konuşturun ve çözüm üretin. Anlatmasını isteyin neler olduğunu ve neden sinirlenip ısırdığını. Bunu özetle anlatmasını sağlayın. Arkadaşını “oyuncağını aldı diye” ısırdıysa ona çözüm önerisi sunun. Örneğin, ‘Mehmet bu durumda arkadaşını ısırmak yerine oyuncağını saptamak istemediğini söylesen daha iyi olur.’

Tedbir alın. Çocuğunuzun enerjisini harcamasına izin verin, çok sıkıldığı ortamlara uzun zaman maruz bırakmayın, minik ve basit konularda kendi seçimini yapmasına fırsat tanıyın. Çocuğunuzun ısırma davranışını durduramıyorsanız bir gelişim psikoloji uzmanına başvurmanızda yarar vardır, unutmayın.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir