Çocuğunuza HPV aşısı yaptırın

Acıbadem Ankara Hastanesi, Yenimahalle Belediyesi ve Lions üçüncü bölge meslek birliği ile düzenlediği seminerlerinde farkındalık yaratmaya devam ediyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Bayan Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rana Karayalçın rahim ağzı kanserini önlemede yardımcı olan Human Papilloma Virüsü olarak tanıdık HPV aşısı ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. HPV aşısının 11-12 yaş gruplarında kız ve erkek çocuklarına mutlaka uygulanması gerektiğini vurgulayan Karayalçın, HPV’nın tanımı ve aşı ile önlenebilen durumlar ile ilgili detayları da paylaştı.

HPV Virüsünün 80 çeşidinden biri erkeklerde de görülebiliyor

Dört koruma faktörlü olan HPV türünün rahim ağzı kanseri, genital siğil gibi hastalıklara karşısında önleyici etkisinin olduğunu belirten Doç. Dr. Rana Karayalçın, “Kızlarımıza verebileceğimiz en güzel hediye HPV aşısıdır. Erkeklerde de görülebilen problemler için erken yaşta tedbir alınmalıdır. Ancak yapılan araştırmalarda, 43 yaşına dek aşının yarar sağladığı görülmektedir. Aşı öncesi test yaptırılmasına lüzum yoktur. Tedbir amaçlı bir koruma olduğu için ihmalkârlık edilmeden en yakın afiyet kuruluşuna başvurulması gerekmektedir” dedi.

Emzirme döneminde aşı yaptırılabiliyor

Gebelik ve emzirme dönemlerinde HPV aşısının süreçlerine de değinen Karayalçın, HPV aşısının hamilelik başlangıcı ile devam ettirilebileceğini belirterek şunları söyledi: “Anne ve bebek için aşina bir emrindeki etkisi bulunmayan HPV aşısı, gebelik döneminde önerilmemektedir. Oysa ilk aşılama sonrası hamile kalındıysa gebelik sonrası aşılama uygulamasına sıfırdan başlanır. Aşılama sürelerinin gebelik açılış sürelerine tarafından tekrar güncellenmesi gerekebilir. Emzirme döneminde aşılama devam edebilir.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir