Çocuğunuzda şaşılık varsa bilmeniz gerekenler

genel olarak gözlerin aynı doğrultuda bakmaması olarak adlandırılan şaşılık, çocukların sıradan %3’ünde görülüyor. Bu oranın yarısı görme kaybıyla sonuçlanabiliyor. Bu göz sorunu, başlıca kırma kusuru ya da kas zayıflığına alt basit bir sebeple, bazen de altta yatan ur ya da beyin sinirlerinden birinde felç gibi ciddi problemlerin gelişmesi sonucu ortaya çıkabiliyor. Şaşılık problemi yaşayan kişiler ise toplumun yaklaşık %3-4’ünü oluşturuyor. Şaşılığın içe, dışa, aşağıda ya da yukarı kayma gibi öbür tipleri görülebiliyor. İçe kaymalar genel olarak 1 yaş öncesi bebeklerde ortaya çıkarken, sebebi de çoğunlukla bilinmiyor.

Erken tanı etkiyi artırıyor

Alışılagelmiş bir bebeğin gözlerinde yaşamının ilk birkaç ayında kayma görülebilir. Bebeğin gözlerindeki bu kayma genel olarak 4-6 aylık dönemde düzelmiş olur. Eğer gözlerden birinde veya ikisinde hala kayma devam ediyorsa şaşılık söz konusu olabilir. Erken dönemde tanısı konulan şaşılık etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Lakin teşhis ve tedavinin gecikmesi durumunda kalıcı görme kaybı oluşabilir. Manâlı göz problemlerinden biri olan şaşılık, zaman zaman görüntü pozisyonlarında ve düşünceli bakışlar sırasında fark edilebilir.

Palavracı şaşılık

Eğer bebeğin burnunun kaşla birleştiği burun kökü basık, göz kapak kıvrımları ise geniş bir yapıya sahipse, gözün beyaz kısmı kapandığından bebeğin gözlerinde içe kayma olduğu düşünebiliyor. Ancak böyle durumlarda bebeğin gözleri düz baktığı gibi herhangi bir kırma kusura da bulunmuyor. Bu koşul yalancılık şaşılık olarak adlandırılıyor ve toplumda sıklıkla görülebiliyor. Yalancı şaşı olarak adlandırılan bu vakalara bir çare gerekmiyor. Çünkü bebeğin yüz yapısı oturdukça içe kayma görüntüsü zamanla kayboluyor.

Erken müdahale ile görme kaybı önlenebilir

Göz kaymalarının doğumsal şaşılık, dar şaşılık, kırma kusuruna ya da kas felçlerine bağlı çoğalan şaşılıklar gibi bambaşka tipleri vardır. Şaşılık, çocuklarda vücutta diğer hiçbir rahatsızlık olmadan ortaya çıkabildiği gibi, beyin felci, down sendromu, hidrosefali, beyin tümörü gibi rahatsızlıklar sebebiyle de oluşabiliyor. Bunların yanı sıra travmaya bağlı şaşılıklar da gelişebiliyor. Bu herif şaşılıklar, geçirilen travmanın göz hareketlerini kontrol eden beyin kısmını, gözü hareket ettiren sinirleri ya da doğrudan doğruya göz kaslarını etkilemesiyle oluşabiliyor. Bu kaymalar kesintisiz ya da zaman zaman ortaya çıkabilirken, müdahale edilmediğinde göz tembelliğine neden olabiliyor.

Şaşılık en geç 6 yaşına kadar tedavi edilmeli

Şaşılık ve şaşılığa bağlı olarak ortaya çıkan göz tembelliği (ambliopi), 4-6 yaşa dek çare edilmediğinde daimi görme kaybı gibi önemli tabloların oluşmasına yol açabiliyor. Çünkü görme sistemi, genel olarak bu bozukluğun tedavisine 8 yaş ardından cevap vermeyebiliyor. Şaşılığın pek fazla türü basit bir muayene ile tanı edilebiliyor. Tedavisi ise sebebine yan değişim gösterirken, bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerektirebiliyor.

Çocuk nöroloğunun desteği gerekebilir

Şaşılık, doğumdan itibaren görülebildiği gibi daha sonra da ortaya çıkabiliyor. Aile hikayesinde şaşılık yer alan kişilerde bu göz problemi riski yükselme gösterebiliyor. Sonradan ortaya çıkan şaşılıkların sebebi ise genelde bilinmemekle birlikte 1 ile 4 yaş arasında ayrım ediliyor. Ama ara sıra 6 yaş ardından ortaya çıkan şaşılıklar da olabiliyor. Şaşılığın sonradan oluştuğu durumlarda çocuğun göz sağlığı uzmanı açık havada üstelik çocuk nöroloğu tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Çocuklar şaşılığı ayrım edemeyebiliyor

Çocuklar genellikle şaşılıkla ilgili herhangi bir şikayet dile getirmez. Çocuktaki kayma problemini genelde aileler ya da öğretmenler fark eder. Ama bir takım çocuklar çift ya da bulanık gördüklerinden şikayetçi olabilir. Ufak yaştaki çocuklar çift görme problemini düzeltebileceklerini düşündükleri için başını alt tutarak veya kafasını çevirerek bakmaya gayret ederler. Aileler çocuklarda böyle bir durum gözlemlediklerinde mutlaka bir göz sağlığı uzmanına başvurmalıdırlar.

Şaşılık psikolojik sorunlara da yol açabilir

Şaşılığın sebep olacağı görme problemleri dışında sosyal boyutu da fazla önemlidir. Favori kayma sorunu, çocuğun kişiliğinin ve özgüven gelişiminin yanı sıra dost ilişkilerinde de ciddi problem teşkil eder. Şaşılığın, görme yetisine ve kişiliğe olan etkileri çocuğun ileride yaşam boyu sosyal ve psikolojik problemler yaşamasına sebep olabilir. Keza özellikli ve net görme gerektiren meslekler seçmesine de engel olabilir.

Şaşılık tedavisinde son tedavi cerrahidir

Şaşılık tedavisine başlanırken ilk kez şaşılığın aşağı yatan nedenler veya şaşılığa eşlik eden rahatsızlıklar tanı edilmelidir. sonradan gözlük, adale egzersizleri ve prizmalar gibi tedaviler denenebilir. Son yöntem olarak ise adale cerrahisi uygulanır. Lakin bir takım şaşılık tiplerinde tek çare yolu cerrahidir ve bir lahza önce uygulanması gerekir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir