Çocuğunuzla uyumayın

Bebeğinize sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırmanın en manâlı yolu kendi odasında ve kendi yatağında yatırmaktır. Konuyla ilgili tanımlama yapan Medical Park Uşak Hastanesi’nden Psikolog Zeynep Yeşilkaya; “Anne babadan ayrı yatma alışkanlığını kazanabilmiş bir çocuk, ileriki dönemlerinde problemlerle karşılaştıklarında sorunlarıyla baş edebilecek, kendine olan güveni artacak anne baba bağımlılığı olmayacaktır” dedi.

Psikolog Zeynep Yeşilkaya; çocuklara sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırılması ile ilgili şu bilgileri verdi: Bebeklerin uyku alışkanlığı, farklılık gösterse de, takriben altıncı aylarında oluşmaya başlar. Bebeklerin kendilerini güvende hissedebilmeleri için aileleri, uyku saatleri düzeni ayarlanmalı, sakin bir ortam sağlanmalı, kendilerine ait bir mekan oluşturulmalıdır. Çocukların da yetişkinler gibi kendisine ait bir yatağa, kendisine ait bir mekana ve kendi başlarına kalmaya ihtiyaçları vardır.

Bebeklik döneminde dinç anne baba davranışları ve tutumları sonucunda çocuklar dinç uyku alışkanlıklarını kazanabilirler. Kendi odasında ve yatağında yatabilme alışkanlığını kazanabilmiş bir çocuk, ileriki dönemlerinde problemlerle karşılaştıklarında sorunlarıyla baş edebilecek ve daha basit atlatabilecektir.

Cinsel kimlik sorunu yaşamaması için ayrı yatmalı

Çocuğun kendine güven duygusunun gelişiminde ve bireyliğini kazanabilmesi için kendi yatağında uyuma alışkanlığı kazanması en önemli özelliktir. Anne ve babasının yanına uyuma isteği olan ve buna boyun eğmez çocuklarda, anne ve babadan bölünme konusunda ilerleyen dönemlerde önemli sorunlar baş göstermektedir. Bilhassa okul çağlarında sık karşılaşılan problemler, bu durumun sonuçları olarak gösterilebilir. Mektep problemleri dışarıda, cinsel kimliğini bulması konusunda, anne ve baba ile birlikte yatma ihtiyacı en üye indirilmesi gerekmektedir.

Çocuğunuza neden sizinle uyuklamak istediğini sorun

Çocuklarınız sizinle yatmak isterse ya da sizin onun yanına yatmanızı isterse; çocuğunuzla öncelikle bunu niçin istediğini konuşun. Yalnız yatmaktan korkması buna sebep olabilir. Çocuklara bu durumda yalnız yatma konusunda özendirme edici cümleler kurmanız, bu durumu daha gizli çözümlemenizi kolaylaştırır.

Çocuklar kendi odasında, kendi yataklarında uyumalıdır. ara sıra, yanınıza sokulduğunda, güvende hissetmek istediğinde, hasta olduğunda, can sıkıcı ya da korkutucu bir durum yaşadığında, bu durumu olumlu karşılayabiliriz. Bu haz her iki tarafı da iyi hissettirebilir. Bu durumu alışılmışlık haline getirmesini engellemek önemlidir. Kendi odasının ve sizin odanızın özel olduğunu bilmesi önemlidir. Böyle durumlarda yatağımıza uyumak için geldiğinde, uykuya geçene kadar sarılmanızı ve uyduktan sonradan yatağına geçirmeniz önemlidir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir