Çocuğunuzu kış hastalıklarından korumanın yolları

Yılın en soğuk döneminin yaşandığı bu aylarda çocuklarda kış hastalıklarına yakalanma oranı gün geçtikçe artıyor. Bilhassa çocuk yuvası ve okul çağındaki çocuklar tatil boyunca bile salgın hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Çocukların bu mevsimi sağlıkla geçirebilmeleri için ebeveynlerin birtakım önlemler almaları gerekiyor.

İşte çocuklarda sık görülen kış hastalıkları ve korunma yolları…

Gripten zatürreye böylece fazla rahatsızlık bu dönemde ortaya çıkıyor

Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte, kapalı toplu hayat alanlarında daha pozitif vakit dinmek zorunda kalan çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülmektedir. Çocukların bağışıklık sistemlerinin bütün olgunlaşmaması ve hijyen kurallarına yeterince uyamamaları, solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülmesinin sebeplerinden bazılarıdır. Bu dönemde çocuklarda en sık görülen hastalıklar; soğuk algınlığı, orta kulak iltihabı, bronşiolit, zatürre ve grip olarak sıralanabilir.

Bol C vitamini ve istikrarsız alımı sağlanmalı

Soğuk algınlığı çoğunlukla virüsler tarafından oluşmaktadır. Toplumda en sık görülen akut enfeksiyon hastalığıdır. Okula dışarı giden bir çocuk yılda takriben 6-7 kez soğuk algınlığı geçirebilmektedir. Bu hastalığın bulaşması; hasta çocuğun öksürme veya hapşırmasıyla ortama saçılan damlacıkların içerisindeki virüsün diğer kişiler göre nefes alınırken solunum yollarına yerleşmesi sonucunda gerçekleşmektedir. Hem hasta çocuğun salgılarına temas etmiş eşyalar aracılığıyla da bulaşmaktadır. Boğaz ağrısı, kaşıntısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, öksürük ve hafif alev belirtiler aralarında yer almaktadır. Genelde 7-10 gün içerisinde iyileşme sağlanmaktadır. Soğuk algınlığında antibiyotik kullanmanın yararı yoktur. Burun tıkanıklığı için burun damlaları kullanılabilir. Bol değişken alımı faydalı olmaktadır.

Orta kulak iltihabına uyarı

Orta kulak iltihabı çocukluk döneminde sık görülen hastalıklardan biridir. Çocukların birçok 2-3 yaşına kadar minimum bir kere orta kulak iltihabı geçirmektedir. Bu hastalık genel olarak bir üstteki solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkmaktadır. Belirtileri; kulak ağrısı, alev, tedirginlik, iştahsızlık ve kusma olarak sıralanabilir.

Solunum güçlüğünün nedeni bronşit olabilir

Bilhassa 2-6 yaş çocuklarda sık görülen hastalıklardan biri de bronşiyolittir. Bronşiolit, minik hava yollarının iltihabıdır. Burun akıntısı, hafif ateş, iştahsızlık gibi bulgulardan kısa zaman daha sonra; çabuk ve zorlu solunum, hırıltı, yoğun öksürük ve daha ciddi vakalarda ağıt, göğüs kaslarında çöküntü gibi belirtiler görülebilmektedir. Tedavide öncelik yeterli oksijen alınmasının sağlanmasıdır. Bunun yanı sıra çocuğun yeterli akıcı alması da önemlidir. Bronş açıcı ve iltihabı önleyici tedaviler, doktor kararıyla hastaya göre seçim edilebilmektedir.

Çocuklarda adale ağrısı ve halsizliğe dikkat

Hastalanan çocukta alev, titreme, üşüme, terleme, öksürük, balgam, göğüs ve sırt ağrısı, hızlı nefes alıp verme, göğüste hırıltı, nefes alıp verirken göğüs duvarında içe çekilmeler, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, bebekte emmeyi yalanlama gibi belirtiler görülebilmektedir. Zatürreye neden olan mikrop bakteri ise antibiyotikle tedavi edilmektedir. Çocuğa özgü değerlendirme sonucunda doktorun ön göreceği ek takviye tedaviler uygulanabilmektedir. Bilhassa altı aydan minik çocukların zatürre olması durumunda hastanede yatırılarak peşine düşüp takip edilmeleri önerilmektedir.

Grip ve soğuk algınlığı birbiriyle karıştırılıyor

Grip tanımı yanlış dilekçe ile soğuk algınlığını tarif etmek için de kullanılmaktadır. Grip, soğuk algınlığının aksine çabuk bir başlangıç göstermektedir. Bariz yüksek ateş, titreşim, baş ağrısı, yaygın kas ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilere ishal ve kusma da eşlik edebilmektedir. Grip aşısı altı aydan büyük çocuklara yapılabilir. 6 aydan minik çocuklarda eşlik edebilecek zatürre hastalığına dikkatli olmak gerekir.

Çocukları kış hastalıklarından korumak için bunlara uyarı edin:

Kış boyunca havaların soğuk olması nedeniyle çocukların yalnızca evde tutulması ya da alışveriş merkezi gibi kapalı alanlara götürülmesi yanlıştır. Hava soğuk da olsa, yerinde kıyafetlerle doğayla temasları devam ettirilmelidir.

Mikropların genellikle damlacık yolu ile bulaştıkları dikkate alınarak toplu hayat alanlarının havalandırılmasına itina gösterilmelidir

Çocuklara hijyen kuralları öğretilmeli ve yemekten önce, tuvaletten sonra el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Çocukların beslenmelerinin düzenli ve aşılarının bütün olmasına dikkat edilmelidir.

Çocuklar sigara içilen ortamlarda bulundurulmamalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir