Çocuğunuzu üstteki solunum yolu enfeksiyonundan korumanın yolları

Kış aylarında çocukların kalabalık alanlarda olmaları ve soğukların gelmesiyle birlikte üstteki solunum yolu enfeksiyonları görülme sıklığı artıyor. Nezle, grip, tekrarlayan sinüzit, bademcik, geniz eti ve orta kulak iltihapları, soğuk havalarda en sık görülen hastalıklardan. Çocukluk çağında yılda genelde 5-6 kez geçirilen bu hastalıklarda hızlı ve etkili tedaviye başlatmak fazla manâlı. Çünkü geç kalındığında enfeksiyon yayıldığı bölgeye tarafından; romatizmal alev, orta kulak iltihabı ve zatürre gibi önemli afiyet sorunlarına neden olabiliyor. Neyse ki çocuğunuzu üst solunum yollarından büyük bir oranda korumanız mümkün. Bunun en etkili yolları ise grip aşısını yaptırmak ve elini sık sık yıkamak.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım çocukları hastalıklardan gözetmek için alınması gereken önlemleri anlattı.

Birincil 6 ay yalnızca anne sütü ile besleyin

Bebeğinizi hastalıklardan korumanın en etkin yöntemlerinden biri, onu birincil 6 ay yalnızca anne sütü ile beslemek. Çünkü anne sütünün içeriğindeki antikorlar bebeğin genel bağışıklık durumunu yükselterek hastalıklara karşı dayanıklı olmasını sağlıyor.

Kalın giydirin

Soğuk hava vücuttaki kılcal damarların büzülmesini sağlayarak o bölgenin kanlanmasını azaltıyor ve doğal bariyerini düşürüyor. Bunun sonucunda da hastalığa zemin hazırlıyor. Karoser direncinin düşmemesi ve soğuktan korunması için çocuğunuzu yetişkinlerden bir kat daha kalın giydirin. Kıyafetleri ortam ısısına uygun bir şekilde, kat kat olsun. Çünkü soğuktan gözetmek için çocuğunuzu kat kat giydirmek, kalın bir kat giydirmekten ısı izolasyonu açısından daha etkili oluyor. Sentetik olmayan, teri çekecek pamuk içerikli kumaşlardan oluşan kıyafetler giydirmenizde de menfaat var. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, çocuklarda ısı kaybı baş bölgesinde daha fazla olduğu için başını kalın bir atkıyla örtmek olacak.

Evi her saat başı 5 dakika havalandırın

“Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada kuşkusuz bir diğer etkili usul, ortamı iyi havalandırmak ve enfeksiyondan uzak durmak ” diyen Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım sözlerine şöyle devam ediyor: “Enfeksiyonlar damlacık aracılığıyla ve havada asılı kalan viral partiküller sebebiyle bulaştığı için iyi havalandırılmış ortamlarda hastalığın bulaşma riski düşüyor. Dolayısıyla bulunduğunuz ortamı her saat başı 5’er dakika havalandırmaya özen gösterin.”

Bu besinleri bol bol yedirin

Domates içerdiği likopenle bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kayısı, nar, elma, portakal ve üzüm bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alıyor. Vişne ve vişne suyu da potasyum ve A vitamininden zengin meyveden. A vitamini solunum yolu dayanıklılığını artırarak bariyer görevini güçlendiriyor. Yüksek protein içerikli et ve süt yumurta gibi yiyecekler de antikor yapımını uyararak vücudun genel direncini yükseltiyor. Kış mevsiminde bu besinleri sofranızdan yetersiz etmeyin.

Yanına maske takın ve öpmeyin

Hastalandığınızda çocuğunuzun yanında mutlaka maske takın ve hasta kişilerle ilişkisinin en üye inmesini sağlayın. Hasta iseniz çocuğunuzu öpmekten kaçınmanız da çok kayda değer. Çünkü ağız salgınızdaki virüs ve bakteriler bu yolla çocuğunuza taşınarak hastalığa yol açıyor.

Aynı çatal, kaşık ve bardakları kullanmayın

Çocuğunuzla aynı çatal, kaşık, kadeh gibi eşyaları kullanmamanız, alacağınız diğer önlemler aralarında yer alıyor. Virüs ve bakteri içeren salgıların taşınması enfekte materyaller sebebiyle daha kolay oluyor.

El hijyenine uyarı edin

Eller taşıyıcı durumda olduğu için virüslü yüzeylerle teması yok etmenin en etkili yolunu, el temizliği oluşturuyor. “böylece çocuğunuzu üstteki solunum yolları enfeksiyonundan korumak için el hijyenine uyarı etmeniz çok manâlı “ diyen Dr. Banu Küçükkırım, “Çocuğunuzun ellerini eksik 2 dakika sabun ile yıkayıp, kurulayın. Eğer ellerini kendisi yıkayacak yaşta ise bunu alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Hangi yaşta olursa olsun, ellerini kurulama işleminde karşılıklı havlu kullanmamaya da uyarı edin.”

Aşısını mutlaka yaptırın

Bilhassa nezle ve grip gibi ciddi enfeksiyonlardan korunmanın bir diğer etkin yöntemi ise aşılama. Aşılama vücuda zayıflatılmış virüsün çocuk sağlıklı iken verilip etkin korunmanın ve vücutta antikor oluşumunun sağlanması için uygulanıyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir