Çocuklar için evde oynanabilecek akıl oyunları

Uzmanlara göre, okuma-yazma becerileri, çocukların el ve göz koordinasyon becerilerinin dinç bir şekilde gelişmesi ile yakından ilgili. Bilimsel incelemeler bize yazmanın yanı sıra düğme ilikleme, el–yüz yıkama gibi işlevlerin de el-göz koordinasyonuyla benzer olduğunu söylüyor. Dünyada var olan en ileri eğitim metotlarından, eğitimin her kademesinde yararlanan öğrencilere, esas sınıfı çağından itibaren kademeli olarak görsel seziş ve görsel-motor koordinasyon eğitimi verilir.

ERA Kolejleri’nden Bilirkişi Psikolog Aslı Kanizi, bir çocuğun gördüğünü tanıma ve kavrama yeteneğini geliştiren Tangram hakkında data verdi.

Bilirkişi Psikolog Kanizi, “Tangram, derslerde de kullanılan ve evde de seçim edilebilecek uygulamalardan biri. Geometrik parçaları bir araya getirerek bambaşka şekiller oluşturmaya yarayan bu zeka oyunu, çocuğun görsel algısını geliştirirken bununla beraber el-göz motor koordinasyon becerileri de sağlar. Tangram etkinliklerinde, öğrenci basitten karmaşık şekillere dürüst geçiş yapar. Basitten açmak önemlidir çünkü özgüveni geliştirebilmek, çocuk eğitiminde büyük tartma taşır. Başarmanın tadına varan öğrenci, daha da motive olur ve özgüveni yükselir. Bu zeka oyunuyla, görsel ve mekânsal algı gelişimi; uzamsal rotasyon becerilerinin gelişimi; matematiksel ve geometrik hafıza gelişimi sağlanır. Öğrenciler oyun sayesinde geometri, görsel sanatlar ve teknoloji tasarımı gibi derslere karşı daha olumlu duygular içerisine girerler. Tangram çocuğun sorgulama, anlamlandırma ve sorunlara çözüm bulma becerileri üstünde de olumlu etkiler sağlar.”

Aslı Kanizi, okulda yapılanlara benzer uygulamaları evde de gerçekleştirmenin muhtemel olduğunu söyleyerek, aileler için evde kullanılan eşyalar da uygulanabilecek basit zeka oyunları önerdi:

Erken yaş çocukları için evde oynanabilecek oyunlar

Nesneleri derecelendirme oyunları: Çocuğunuzdan farklı renk ve şekillere sahip olan materyalleri, büyüklüklerine ve şekillerine tarafından kümeler haline getirmesini isteyin.

Nesneleri ayırt etme oyunları: Çocuğunuza resimler gösterip resimler arasındaki farkları bulmasını isteyebilirsiniz. İkinci bir tatbik olarak, çocuğunuzdan öbür renk ve desenlere sahip geometrik şekilleri tanımlama etmesini isteyebilirsiniz.

Fikir oyunları: Bu faaliyetlerde alt yandan konulan farklı renk, desen veya şekillere sahip olan nesnelerin yerleri değiştirilerek daha önce nerede olduğu çocuğa sorulabilir. İkinci bir başvuru olarak bağlı yanlamasına duran nesnelerden bir tanesini seçip çocuğunuza gösterin ve saklayın. sonra sakladığınız şeklin neye benzediğini ve karakteristik özelliklerini çocuğunuza sorun. Oynamaya devam ettikçe çocuğunuz nesnelere dair daha fazla özelliği hafızasında tutabilecektir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir