Çocuklarda alerjik nezle ve astım ilişkisi

Dünyada en sık görülen solunum yolu hastalığının Astım olduğunu, yaklaşık her 7-8 çocuktan birinde görüldüğü, özellikle çocuklarda alerjik nezle ve astımın birlikte görülme riski bulunduğunu belirtti. Astımlı çocukların %75’inde alerjik nezle, alerjik nezleli çocukların %20-40’ında ise astım olduğu vurgulanıyor.

İstanbul Alerji Merkezi Doktorlarından, Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, çocuklarda alerjik nezle ve astım ilişkisine dikkat çekti. Genellikle alerjik nezlenin çocuklarda, astım ile birlikte oluşmasına rağmen Alerjik nezlenin basite alındığının altını çizdi. Dünyada en sık görülen solunum yolu hastalığının Astım olduğunu ve takriben her 7-8 çocuktan birinde görüldüğünü söyledi. Bilhassa çocuklarda alerjik nezlenin ve astımın birlikte görülme riski bulunduğunu, astımlı çocukların %75’inde alerjik nezle, alerjik nezleli çocuklarda ise %20-40 oranında astım olduğunu sözlerine ekledi.

Koku hassasiyeti pozitif

Prof. Dr. Ahmet Akçay, bahar alerjisinin sık sinüzit, geniz eti büyümesi, sık kulak iltihabı gibi sonuçlara neden olduğunu, genel olarak burunları tıkalı çocukların uyku kalitelerinin bozulduğunu, iyi bir uyku alamayan çocukların ise gün boyu kendilerini bitkin ve bitkin hissettiklerini söyledi. Bahar alerjisi olan çocukların kokulara aşırı alıngan olduklarını, bu çocukların çamaşırlarının parfümsüz deterjanla yıkanmasını ve konut temizliğinde kokusuz ürünlerin kullanılmasını nasihat etti.

Astım tedavi edilebilir bir hastalıktır

Astımın tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunu bildiren Prof. Dr. Akçay; alerji aşısı tedavisi denilen immunoterapi tedavisinin, bahar alerjisinin astım hastalığına dönüşmesini ve astım hastalığı varsa da hastalığın ilerlemesini engelleneceğini söyledi. Prof. Dr. Akçay şöyle konuştu: “Alerjik astımın tedavisindeki en etkin yol aşılama yöntemidir ve bu yöntemle hastalıktan kurtulmak mümkündür. Alerji aşıları, astımın gidişatını değiştirebilme potansiyeline sahip tek tedavidir. Mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Çünkü alerji aşıları dışındaki tedavilerin hiçbiri hastalığın vücuttan atılmasını sağlamaz, yalnızca mevcut yangının seviyesini azaltır. Aşı tedavisinde deri altına enjeksiyon ve dil altı tablet şeklinde metotlar uygulanır, her iki yöntemin de etkilidir ve bu tedavi metotlarının 5 yaşından büyüklerde uygulanabilir.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir