Çocuklarda eklem ağrılarına dikkat

Romatizmal hastalıklar, sanılanın aksine çocuklar aralarında fazla yaygın ve bu rahatsızlıklar sadece diz ve bacakta değil öyle çok organ sistemini etkileyebiliyor.

Çocuklarda görülen romatizmal hastalıklar arasında mesela ateşle birlikte kalp damarlarını tutan, sadece kasları ve cildi tutan veya barsak damarlarını ve böbrekleri tutan romatizmal hastalıklar da vardır, yani bu hastalıkların ortaya çıkan bulguları geniş bir yelpazede kendini göstermektedir. Bunların yanına Türkiye’de çok sık olan akraba evlilikleri nedeniyle de görülen hastalıklar var. Keza bir kalıtsal romatizmal hastalık olan ailevi Akdeniz Ateşi de ülkemizde fazla sık görülmektedir.

Bu hastalıkların tıp fakülteleri müfredatında ara sıra dikkatsizlik edilebildiğini fakat muhakkak eğitim programda yer alması gerektiğini bildiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seza Itina, romatizmal hastalıkların dürüst teşhis ve tedaviyle iyileşebileceğini vurguladı.

Daha fazla hareket ve bol yüzme

Romatizmal hastalıklara sahip çocukların hareketlerinin kısıtlanması gerektiği algısının yanlış olduğunu gösteren Prof. Dr. Seza Itina şunları söyledi: “Önceden romatizmalı çocukların hareketleri kısıtlanmaya çalışılırdı oysa bu fazla hatalı. Aksine romatizmalı çocukların daha fazla hareket etmesini, özellikle de bol bol yüzmelerini istiyoruz. Oysa bunları yaparken çocukların güneşe aracısız maruz kalmamalarına uyarı edilmeli. Çocuklar güneş ışınlarının zararlı etkilerinden yüksek faktörlü güneş kremleri ve geniş cepheli şapkalarla korunmalı. Hem lupus diye isimlendirdiğimiz bazı romatizmal hastalıklarda güneş ışıkları rahatsızlık için tehlikeli olduğundan bu çocukların güneş ışınlarında özellikle iyi korunmaları gereklidir.”

Çoğalma ağrısı ile karıştırılmamalı

Ailelerin ara sıra çocuklarının ağrılarını fark ettiğini ama büyüme çağında olmalarına bağladıklarını gösteren Prof. Dr. Seza Itina, romatizma ağrısının ayırt edilmesi konusunda şunları söyledi: “Ayırt etmede ağrının yeri kayda değer. Başlıca çoğaltma ağrıları kemikte, romatizmal ağrılar eklemde olur. Eğer sızı eklemdeyse, harekette bezginlik yaratıyorsa ya da şişlik var ise mutlaka romatoloji uzmanlarının görmesi gerekir. Çoğalma ağrıları fazla sık bir bulgudur ama onu da mutlaka bir çocuk doktorunun görmesini isteriz. Çünkü artma ağrısı denilip daha sonra başka can sıkıcı teşhis çıkan birçok çocuk ile de karşılaşıyoruz. Onun için bir çocuğun ağrısı sürüyorsa doktora başvurmasını isteriz.”

Teşhiste veya tedavide geç kalma kalıcı sakatlıklara neden olabilir

Erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Seza Özen şöyle konuştu: “Çocukluk romatizması zamanında çare edilmezse, eklemlerde kalıcı hasara ve kötürümlüğe niçin olabilir ve zamanla çocuğun yaşamını korkutma edebilir. Çare ve teşhisin gecikmesi durumunda çocuğu bekleyen tehlikeler romatizmanın cinsine kadar değişir. Mesela ailevi Akdeniz Ateşi tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine neden olabilir. 18 yaş altı romatizmalı çocukların tedavi giderleri SGK tarafından karşılandığı için romatizma hastaları bedensel anlamda bir sıkıntıyla karşılaşmıyor. Yapılması gereken, dürüst tanı için bir çocuk romatoloji uzmanına müracaat etmek ve hatalı tedavilerle zaman kaybetmeden en kısa sürede etkili tedaviye başlamaktır.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir