Çocuklarda idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda görülen idrar kaçırma, bilhassa anne ve babalar için kayda değer bir imtihan. Çocuklarda idrar kaçırmanın altında pek çok etken olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, “Uyanma güçlüğü, gece düşük mesane (idrar torbası) kapasitesi, gece idrar üretiminin artması ve genetik eğilim bu durumu ortaya çıkarabiliyor. Uyku bozukluğu, hiperaktivite-uyarı eksikliği, epilepsi, mektep- aile sorunları gibi durumlar da idrar kaçırma sorununa niçin olabilmektedir. 5 yaşını tamamlamış bir çocuk haftada 2’den artı idrar kaçırıyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır” diye konuştu.

Beş yaşından büyük bir çocuk doğumsal veya 3 aydan uzun vakit haftada en az 2 kez uykudayken idrar kaçırıyorsa “enürezis” varlığından laf edilebileceğini bildiren Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, “Bu sorun, çocukların gündüz ya da gece yatağını, elbiselerini istemsiz olarak ıslatması şeklinde karşımıza çıkar. Yalnızca uykuda idrar kaçırma (enürezis monosemptomatik) ile sıkışma, damlatma, sık veya aralıklı idrar yapma, idrar tutma manevraları, gidip gelen işeme gibi durumların eşlik ettiği idrar kaçırma (polisemptomatik enürezis) almak üzere iki türlüdür” ifadesini kullandı.

İdrar kaçırmanın ara sıra başka sağlık durumu sorunlarının habercisi olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Bıyıklı, “Özellikle idrar yolu enfeksiyonu, idrar torbasının hastalıkları, üriner sistemin yapısal bozuklukları, idrar konsantrasyon bozuklukları, böbrek yetersizliği, kabızlık ya da şeker hastalığı bunlar arasındadır” şeklinde konuştu.

Suçlayıcı davranmayın

Bütün çare süreci boyunca ailenin çocuğa takviye olmasının kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Doç. Dr. Bıyıklı, “Çocuğun, bu sorunu sadece kendisine aitmiş gibi algılamaması için titiz hareket etmeli; tedavi esnasında ortaya çıkabilecek durumlarda suçlayıcı ve cezalandırıcı davranışlardan kaçınılmalı. Huysuz yöndeki her davranışın, çocukta özgüven kaybı, davranış bozukluğu ve anksiyete gibi sorunlara yol açabileceği unutulmamalı” dedi.

İlkokula başlama dönemi etkili çare için kayda değer

İdrar kaçırma sorununda çocuklarda detaylı fizik muayene ve laboratuvar değerlendirmeleri sonrası altta yatan organik bir hastalık saptanmazsa aile yapısı ve çocuğun olaydan etkilenme derecesine tarafından 2 yıl gözlem ve yardım tedaviyle izlem yapılabildiğini aktaran Doç. Dr. Bıyıklı, “Ancak ilkokula başlangıç dönemi olan 7-8 yaş daha etkili bir tedavinin seçilmesi açısından önemlidir. Altta yatan organik bir hastalığın olup olmadığının değerlendirilmesi için laboratuvar incelemeleri ve üriner sistem ultrasonografisi istenebilir. Ara Sıra çocuklar, uygulanacak çare yönteminden korkabilir. Bu noktada ailenin de tedaviye katılımı, tedavinin başarısı için fazla önemlidir. Muayene esnasında çocukla dürüst haberleşmek, dikkat etmesi gereken durumları onunla paylaşmak, zorlandığı alanlarda ona yol göstermek tedavinin sonuçlarına da olumlu yansır” diye konuştu.

Tedavinin galibiyet oranı yüzde 90

Doç. Dr. Bıyıklı, şöyle konuştu: “Tedavinin başarı oranı, monosemptomatik enürezis türünde tavır tedavisi ve alarm tedavisi ile yüzde 90’ların üzerindedir. Tedavi sonrası sorunun her tarafta görülme olasılığı da düşüktür (yüzde 20-30). Ilaç kullanımında ise galibiyet oranı yüzde 60-70 arasında değişmekte olup, tedavi sonrası yeniden görülme olasılığı yüksektir.”

Beslenmeye dikkat

Çocukların besin şekilleri de bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Akışkan alımının düzenlenmesi, gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulması, bilhassa akşam yemeğinden sonra meyve, kuruyemiş, şekerli ve tuzlu besinlerle içeceklerin kısıtlanması önemlidir.

Çocuğunuz için aşağıdaki önerileri dikkate alın:

– Yatmadan 2 saat önce değişken alımını kısıtlayın.

– Yatak öncesi tuvalet ziyareti yaptırın.

– Uyuduktan 1,5 – 2 saat daha sonra tuvalet kullanımı için uyandırın.

– Gündüz akıcı alımını artırın.

– Gündüz 2-3 saat arayla işemesini sağlayın.

– Akşam yemeğinde susamasını tetikleyecek tuzlu ve fazla baharatlı gıdalardan kaçının.

– İdrar söktürücü etkisi olabilen hazırlanmış içecekleri eve almayın.

İdeal tuvalet eğitimi nasıl olmalı

– 1,5 – 2,5 yaş aralığının ideal vakit olduğunu unutmayın.

– Katı tuvalet eğitiminden kaçının.

– Eğitim süresince aile olarak destekleyici davranın.

– Gece ve gündüz eğitimine bununla birlikte başlayın.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir