Çocuklarda ilk diş muayenesi ne zaman olmalı

Böylece çok kişi diş ağrımadıkça dişçiye gitmediği gibi, çocuklarını da kadınsı çürümediği sürece bir diş hekimine götürmüyor. Aynı şekilde çocukların süt dişleri de pozitif önemsenmiyor. Oysa süt dişleri, kalıcı diş sağlığı açısından oldukça tartma taşıyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Itır Aydıntuğ, “Bir çocuğun ilk diş muayenesi, süt dişlerinin çıkmaya başladığı 6 ay ile 1 yaş aralarında yapılmalı” diyor.

Diş sağlığı, ağız ve vücut sağlığımızı da yakından ilgilendiriyor. Ağız ve diş sağlığımızı korumak için diş bakımı, içten beslenme ve çürükten korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Benzer şekilde çocuklarımızın diş sağlığı da üzerinde düşünmemiz gereken konuların başında geliyor.

Diş kliniğini sevmesini sağlayın

Bebeğin ilk dişinin çıktığı 6. ayda yapılan ilk diş hekimi ziyaretinde dişlerin temizlenmesi ve beslenme hakkında bilgi alınmasının önemine değinen Dr. Itır Aydıntuğ, ailelerin maalesef değişeceği için süt dişlerine tatmin edici önemi göstermediklerini söylüyor. Fakat süt dişlerinin sonra çıkacak kalıcı dişlerin sağlığını etkilediğini belirten Dr. Itır Aydıntuğ, erken dönemde muayenenin önemini ise şöyle vurguluyor: “Toplumumuzda maalesef herhangi bir problemle karşılaşmadan diş muayenesine çocuklarını götüren aileler sınırlı. Aileler oysa bir çürüğü ayrım ettiklerinde ya da daha da kötüsü sancı başladığında çocuklarını diş hekimine götürüyor. Lakin erken dönemde, daha hemen şimdi bir problem oluşmadan çocukların diş hekimiyle tanışmaları, diş kliniğine alışmalarına ve gelecekte muhtemel tedavileri daha sıcacık tolere etmelerine yarıyor.”

Ailelerin çocuklarını diş hekimine rutin olarak kontrole götürmeleri ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlıyor. Dr. Itır Aydıntuğ, yılda iki defa diş muayenesi yaptırmak gerektiğini ifade ederek, “Bu diş hekiminin çocuğun dişinde çürük oluşmadan ya da demin başlangıç aşamasındayken müdahale etmesine ihtimal tanıyor” diyor.

Diş fırçalama alışkanlığı kazandırın

Erken yaşta diş fırçalama alışkanlığının edinilmesi, diş hekimi kadar bahşedilen oral hijyen eğitimi ve ahenkli kontroller ile sağlanabiliyor. Oysa Dr. Itır Aydıntuğ, bu konuda ebeveynlere de önemli bir iş düştüğünü söylemeden geçemiyor: “Anne babalar, birincil diş çıkmasından itibaren beslenme sonrası bebeklerinin dişlerini silip parmak fırçası ile temizledikleri gibi, süt dişlerinin tamamlanmasıyla beraber diş fırçalamaya da takviye olmalı.”

Sabahleyin ve akşam edinmek üzere günde en az iki kez çocuklara ayrılacak birkaç dakika ile dişlerinin koruma altına alınabileceğini söyleyen Dr. Itır Aydıntuğ, yılda iki kere diş hekiminin yapacağı koruyucu uygulamalar tamamen de çürüklere karşısında koruma sağlanabileceğini açıklama ediyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir