Çocuklarda iştahsızlık sorununa karşısında öneriler

CNN Türk’ün haberine tarafından, Uzman Beslenme Uzmanı Pınar Kural Enç, ‘Çocuklarda iştahsızlık, anında her anne babanın yakındığı ve çözüm bulmakta güçlük çektiği kayda değer sorunlardan biridir. Özellikle 8-9 aylıktan okul çağına dek sürebilen bu problemi, dürüst zamanda dürüst besini seçerek, lakin en önemlisi de çocuğunuza dürüst yaklaşarak çözebiliriz’ diyor.

Özellikle 8-9 aylıktan mektep çağına değin uzanan dönemde, anne babalar en fazla çocuklarının iştahsız olmasından yakınıyor. Çocuğun yeme isteği çoğaltma hızına ve bireysel durumuna tarafından kesin dönemlerde değişse de, özellikle 1-2 yaş arası, iştahın en az seviyede olduğu dönemi oluşturuyor. Bu dönemde özellikle yemek yemek seçme ve yemeği yalanlama davranışları sıkça karşılaşılan sorunlardan biri. Çocuğunuz bazı günler eksik, bir takım günler fazla yiyorsa, bu yaşının getirdiği doğal bir özellik, dolayısıyla üzerinde durmanız gerekmiyor. Keza çocuğunuz sık ve eksik yemeye alışmışsa, bu şekilde yenen yemek de başlıca öğünde yenen kadar besin değeri taşıyabileceği için “Tatmin Edici gıda almıyor” diye endişelenmenize lüzum yok.

Çocuklarda iştahsızlık problemi diş tümdengelim, anemi ve ateşli hastalıklar gibi sağlık durumu sorunlarında, anne babanın boşanması gibi psikolojik travmalarda ama en fazla da anne ve babanın beslenme konusunda yaptıkları hatalar sonucunda oluşuyor. Çünkü çocuğa yemek yemek yeme konusunda baskı yapmak, yediği takdirde ödüllendirmek, yemediğinde cinayet belirlemek bir işe yaramadığı gibi, sorunun daha da büyümesine yol açıyor.

Süt içmek istemiyorsa…

– Bir Takım çocuklar sütü soğuk bazıları ise sıcak veya ılık sever. Çocuğunuzun sütü nasıl sevdiğini deneyerek bulun.

– Sütü renkli ve desenli bardağın içine koyun ve bardağına renkli bir kamış yerleştirin.

– Sütlaç ve muhallebi gibi tatlılar yapın.

– İçmemekte direniyorsa ısrar etmeyin; çünkü yoğurt, peynir, et ve yumurta ile de çocuğunuzun protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Et yemek istemiyorsa…

– Köfte sert geliyorsa, dolmalara kıyma ekleyin.

– Kırmızı et sevmiyorsa, balık ya da tavuk eti yedirmeyi deneyin.

– Makarna seviyorsa üstüne kıymalı sos yapın.

– Çok sık olmamak kaydıyla kıymalı börek yedirin.

– Yumurta sarısı, yoğurt, süt ve peynir de et yerine geçebilir.

Sebze yemek yemek istemiyorsa…

– Salatalık ve havuç gibi sebzeleri çiğ olarak, çubuk şeklinde hazırlayın. Bu şekilde sunum çocuğunuzun hoşuna gidebilir.

– Sevdiği yemeklere, örneğin çorbalara, köftelere veya soslara rendelenmiş olarak sebze ekleyin, çocuğunuz bunu fark etmeden yer.

– Evde siz de sebze yemekleri yiyin, böylelikle sizden görerek zamanla sebze yemeye alışır.

– Yememekte ısrar ediyorsa, meyveler de sebze yerine geçer. İstediği meyveleri veya meyve sularını verin.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir