Çocuklarda kabızlık obeziteye yol açabilir

Kabızlığın her yaşta görüldüğünü vurgulayan Anadolu Sağlık Durumu Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu “Süt çocuklarında yani anne sütü veya mama ile beslenenlerde ise kabızlığın sebebi daha fazla inek sütü alerjisidir. Bilhassa mama eklendikten daha sonra başlayan sert ve güç kaka yapma inek sütü alerjisinin habercisidir. Bu şart makatta çatlağa da sebep olduysa bebek daha da fazla zorlanır ve kaka yerine getirmek istemez ve meslek kısır bir döngüye girer” açıklamasında bulundu.

Anne sütü kabızlığı önlüyor

Bebeğe en yerinde mamanın verilmesi gerektiğini gösteren ve rutin mamalarla kabızlık sorunu yaşanıyorsa, doktoruyla konuşarak proteini benzeri hidrolize ya da bütün hidrolize bir mamaya geçilebileceğini vurgulayan Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu “Süt çocukluğu döneminde kabızlığın en sık sebebi inek sütü alerjisidir. Mama ile beslenen çocuklarda daha sık olmakla beraber anne sütü ile beslenenlerde de inek sütü alerjisi görüyoruz. Eğer ek gıdaya başlanmış bebek ise kayısı, siyah erik ve mevsimine tarafından zeytinyağlı sebze tüketilebilir. Bamya kabızlığı çözmede oldukça önemlidir. 6-9 ay aralarında brokoli, kabak, kereviz, bezelye 9-10 aydan sonradan ise baklagillerden fasulye nohut ve mercimek tüketilebilir” şeklinde konuştu.

Kabızlığın çocuklar üzerindeki etkisi

Bol hareket etmenin ve su tüketmenin kabızlığı önlediğini söyleyen Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu “Makatta çatlak yaparsa çocuk canı acıdığından hiç kaka yerine getirmek istemez ve bu da dışkı retansiyonuna (birikmesine) sebep olabilir. Bağırsak boşalması iyi olmadığından karında şişkinlik, gaz çıkarma ve karın ağrısına, ileri dönemde de obeziteye neden olabilir. ya da ufak çocuklarda yemeği reddetmeye sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir