Çocuklarda karın ağrısına karşı alınabilecek önlemler

Çocukluk döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan olan karın ağrısı bir hastalık değildir ama karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen çocuklardaki karın ağrısının nedenlerini ve alınabilecek önlemleri anlattı…

Karın ağrısı nedenleri nelerdir

Karın ağrısını ilk olarak süresine kadar ayırmak gerekir. Kısa süreli (akut) karın ağrısı genelde altta yatan bir hastalığa bağlı belirtidir. Yaş gruplarına ast olarak altta yatan hastalıklar birbirinden fazla ayrı olabilir. Yenidoğan döneminde doğumsal gelişim kusurları, bağırsak dönemleri ve tıkanıkları, mekonyum tıkacı gibi hastalıklar görülürken ilerleyen yaşlarda, 2 yaş öncesinde fıtıklar, daha sonraki dönemlerde de apandisit gibi cerrahi patolojiler görülebilir.

3 aydan uzun sürüyorsa kronik olabilir

Karın ağrısı 3 aydan uzun süreli ise kronik karın ağrısı olabilir. Bu durumda altta yatan hastalıklardan genelde bir patoloji saptanamaz. Kronik karın ağrıları mektep çocukluğu döneminde çocukların yüzde 10-20’sinde görülür ve çoğu kez tekrarlar. Organik olmayan (altta yatan bir hastalığa ast olmayan) kronik karın ağrılarının nedenleri genellikle fonksiyonel karın ağrısı sınıfı içinde yer alır. Çoğunlukla işlevsel dispepsi, iritable bağırsak sendromu, abdominal migren, işlevsel karın ağrısı gibi sebeplere emrindeki olabilir.

İltihabi hastalıklara dikkat çekici edebilir

Kendini ifade edemeyen, konuşmaya başlamayan ufak çocuklarda ve bebeklerde karın ağrısı kendini rahatsızlık, inleme krizleri biçiminde gösterebilir. Bebeklerde en sık karın ağrısı sebepleri kolik (gaz sancısı), kusma da eşlik ediyorsa gastroözafagiyal reflü hastalığı görülebilir. Besin alerjileri (genel olarak süt proteini ile ilişkili), arada bir de bağırsak tıkanıklıkları veya düğümlenmesi, karın içi organlardaki yapı veya iltihabi hastalıklara dikkat çekici edebilir. Karın ağrısı eğer altta yatan organik ya da yapısal bir hastalığa bağlıysa çocuğun beslenmesi mutlaka bozulur, iştahı azalır. Bunun yanına safralı kusma, yüksek alev gibi şikayetler görülebilir. Eğer genel durumunda deformasyon, yüksek alev, safralı kusma varsa mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır.

Ağrıya ateş eşlik ediyorsa uyarı

Karın ağrısıyla birlikte ateşin de olması karın ağrısının süresiyle yakından ilişkilidir. Eğer kısa süreli bir karın ağrısında ateş varsa bu mutlaka ya enfeksiyon gibi iltihabi bir sebebe alt veya apandisit gibi cerrahi bir sebebe bağlıdır. Eğer uzun süreli karın ağrısı ateşle birlikte olup, tekrarlıyorsa ailevi Akdeniz ateşi riski olabilir. Bunların beraberinde eklem şişliği meydana geliyorsa niçin romatolojik hastalıklar da olabilir.

Alınabilecek önlemler

– Çocukların kabız kalmasını engelleyecek şekilde beslenme alışkanlıkları düzenlenmelidir.

– Haftada üç gün minimum 30 dakika maddesel egzersiz yapmaları sağlanmalıdır.

– Çocukların bol su tüketmeleri sağlanmalıdır. Bu ayrıca kabızlığı önleyecek keza de böbrek taşlarının oluşmasına engel olacaktır.

– Gazlı içecekleri tüketmelerine engel olunmalı, jurnal yarım litreden pozitif süt içmeleri sağlanmalıdır.

– Abur cubur beslenmenin önüne geçilmeli, bol sebze ve meyve tüketmeleri alışılmışlık Haline getirilmelidir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir