Çocuklarda kolesterolün nedenleri ve tedavisi

Birçok ebeveyn kolesterolün çocuklar için ne kavrayış geldiğinden farkında olan değildir. Fakat yüksek kolesterol düzeyleri kalp ve damar hastalıklarının en önde gelen nedenidir ve yapılan çalışmalar bu hastalıkların kökeninin çocuk çağına uzandığını kanıtlamıştır.

Fena beslenme de kolesterol nedeni

Hazır gıda tüketimi ve hatalı beslenme alışkanlıkları sonucu dramatik bir şekilde büyüyen çocukluk çağı obezitesi, yetişkin yaşlardaki yürek damar hastalıkları riskindeki artışı da beraberinde getirir. Kolesterol yüksekliği ile ilgili sorunların ortaya çıkmasının uzun yıllar alması, aradaki ilişkinin kurulmasını güçleştirir. Çocukların kolesterol düzeylerini iyi anlamak, bilhassa ailede yüksek kolesterol ve yürek damar hastalığı öyküsü var ise mutlaka gereklidir.

Kolesterol nedir

Kolesterol karaciğerimiz tarafından üretilen ve vücudumuzda gözenekli olan zarları ve bir takım hormonların yapımında kullanılan bir maddedir. İnsan vücudu ancak ihtiyacı olduğu değin kolesterol üretir. Fazlası dışarıdan gıdalar yolu ile alınır. Kolesterol damarlarımızda gereklilik duyulan bölgelere lipoprotein adı verilen bir protein yoluyla taşınır.

iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki çeşittir

İki çeşitlilik lipoprotein mevcuttur. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-veya kötü huylu kolesterol) fazlalığı damar sertliğine ve damar duvarına oturan kolesterol plakları sebebiyle damarlarımızda daralmaya yol açar. Damar sertliği hipertansiyona neden olurken damarlarımızdaki daralma kanın akışını bozarak pıhtı oluşmasına ve sonucunda da yürek krizi ve felçlere yol açar. Yüksek yoğunluklu kolesterol ise (HDL-ya da insancıl kolesterol) damarlarımıza yerleşen kötü huylu kolesterolü, metabolize edilerek vücuttan atılması için karaciğere taşıyarak dolaşımdan uzaklaştırır.

Yüksek kolesterolün sebepleri

Yüksek kolesterolün esas 3 nedeni vardır.

Kalıtım: Ailede kolesterolü yüksek şahısların bulunması

Besin: Batmış ve trans yağlardan varlıklı gıda alışkanlığı

Obezite: Yaş normallerinin üzerinde bir kiloya sahip olmak

Tarama fazla önemli

Amerikan Pediatri Kurumu’nun önerisi tehlike faktörlerine bakılmaksızın her çocuğun 9-11 yaş arası ve sonra da 17-21 yaş arası yüksek kolesterol yönünden taranmasıdır. Yukarıda sanılan risk faktörlerine sahip çocuklar ve diyabet, hipertansiyon ya da böbrek hastalığı vs. olan çocuklar ise doktorunun önerisi doğrultusunda en erken 2 yaşında elde etmek kaydıyla 3 yılda bir taranmalıdır.

Kolesterolü yıkmak için neler yapılmalı

– Meyve, sebze ve bütün tahıllardan varlıklı beslenilmeli.

– Protein için yağsız et, derisi alınmış kanatlı hayvan etleri, balık, baklagiller tüketilmeli.

– Yağsız ya da eksik yağlı süt ürünleri tüketilmeli.

– Margarin kullanılmamalı, zeytinyağı kullanılmalı.

– Şeker ilaveli yiyecek ve içecekten kaçınılmalı.

– Yürüyüş, koşu, bisiklete binmek, yüzmek ilk kez olmak üzere çocuklar günde minimum 1 saat bedensel aktivite yapılmalı. Egzersiz HDL düzeyleri arttırılmalıdır.

– Kolesterol düzeyleri >129 mg/dl olan çocuklar kolesterol düşürmeye yönelik diyete alınmalı ve maddesel aktivitelerini arttırıcı spor programlarına özendirme edilmeli, 3-6 ay sonradan tekrar kolesterol düzeyleri ölçülmelidir.

Anekdot: Tüm bu önlemlere rağmen çocuğunuzun kolesterol ölçümleri kritik düzeylerin altına inmiyorsa 10 yaş ve üzeri çocuklarda hap tedavisi gerekebilir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir