Çocuklarda tokatlanmış yanak sendromu ve tedavisi

Çocuklarda sık görülen rahatsızlıklardan biri olan beşinci rahatsızlık, kış aylarında yükselme gösteriyor. Millet arasında “tokatlanmış yanak sendromu” olarak tanıdık bu hastalıkta, yanaklarda yaygın olarak kızarıklık görülüyor.

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Arzu Okutan, beşinci hastalık ve tedavisi hakkında veri verdi.

İşte çocuklarda tokatlanmış yanak sendromu ve tedavisi…

Alerjik hastalıklarla karıştırmayın

5. rahatsızlık, iyi seyirli, döküntülü hastalıklardan biridir. Özellikle kış aylarının başlarında sık görülmektedir. Ateş, halsizlik ve döküntü ile kendini gösterir. Döküntüler epeyce yoğun ortaya çıkabilir. Alerjik, ürtikeryal döküntülerle veya diğer döküntülü hastalıklarla karıştırılabilir.

Bunun için şu belirtilere dikkat edilmelidir:

Ateş

Halsizlik

Özellikle yanak bölgesinde kızarıklık ortaya çıkar. Döküntü yüzden başlar ve güya bir selülit gibi geniş bir alanı miktar. Alerjideki gibi dağınık ve derme çatma bir gösterme değildir.

Kızarıklık daimi iz bırakmıyor

Hastalığın neden olduğu kızarıklık daimi bir iz bırakmaz. 2-3 gün içerisinde döküntüler solar ve kaybolur. Kaşıntı genelde olmaz. Döküntüler baş bölgesinden başlar, aşağıya dürüst yayılım gösterir. 2-3 gün içerisinde, azami da 7 günde bu döküntüler solup kaybolur. Ailelerin bu süreçte en azından 1-2 gün çocuğu okula göndermemesi gerekir. Çocuğun dinlenmesi ve bulaştırıcılık riskinin azaltılması açısından bu konu önemlidir.

Ailelerin bu konuda bilinçli olması gerekiyor

Tüm çocuklarda görülebilen beşinci hastalığın bağışıklığın çelimsiz veya zinde olması ile birebir ilişkisi bulunmamaktadır. Bilhassa okul çocuklarında daha yoğun görülür. Süt çocuklarına nazaran çocuk yuvası yaşından sonra görülme sıklığı artmaktadır. Her viral döküntülü bir rahatsızlık diğer bir hastalığın kapısını aralar. Bağışıklığı biraz daha düşürür. Bu açıdan ailenin bilinçli olması ve çocuğun doğru peşine düşüp takip edilmesi önemlidir.

Döküntü olmadan da rahatsızlık bulaşabiliyor

Bulaşma riski yüksek olan beşinci hastalık, döküntüler ortaya çıkmadan önce de bulaşabilir. Hastalık, tükürük ve damlacık aracılığıyla yayılır, nefesle de taşınır. Döküntü ortaya çıkmadan da çocuklar birbirine bu hastalığı aktarabilmektedir. Döküntü esnasında suçiçeği veya kızamık değin yoğun bulaştırıcılık riski olmasa da her döküntülü hastalık gibi itinalı olunmalıdır.

Suçiçeği ile kolaylıkla ayırt edilebilir

Döküntüler yüzde, ellerde, kollarda ve bacaklarda ve gövdede görülür. Suçiçeği ve el-but-ağız hastalığı benzer virüslerdir. Sinek ısırığı gibi başlar, içi su doymuş minicik keseciklere döner. 5. rahatsızlık gibi yaygın, ciltte herhangi bir açık sözlülük veya kuruluğa yol açmayan, özellikle yanaklarda daha birbiriyle birleşik, gözde de şişkin olmayan makül denilen, cildin aşağıda pembe kızarıklıklar şeklinde alerjik döküntüye daha fazla benzer fakat suçiçeği ile zıt döküntülerdir. Bu bakımdan ayırt edilmesi son derece kolaydır.

Çare edilmezse başka bir hastalığın kapısını aralayabilir

Beşinci hastalığın tedavisi belirtilere göre planlanmaktadır. Döküntüler eğer hastayı rahatsız edecek seviyeye geldiyse alerji ilaçları ile döküntülerin daha seri solması sağlanabilir. 1–2 gün istirahat edilmesi önemlidir. Vaktinde çare edilmezse çocukta üstteki solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, grip ve diğer ateşli hastalıklarla ilgili riskler artmaktadır.

Ateşin kontrol altına alınması manâlı

Çocuklarda ateş konusunda tedbirli olunmalıdır. Bir hastalığın birçok zaman ön habercisi alev olur. Viral hastalıklarda özelikle beşinci hastalıkta döküntüyle birlikte alev görülür ancak birkaç gün içerisinde hem döküntü hem alev ortadan kalkar. Ama sonra yeni bir alev daha görülüyorsa altta yatan öbür bir neden var mı diye düşünülüp başka hastalıklar açısından da değer biçme yapılması gerekebilir. Muhtemel olduğunca genel halinden belirli olunan, 48 saat değin ateşi alışılagelmiş olan ve döküntüleri artık olmayan çocuklar okula gidebilir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir