Çocukları enfeksiyonlardan koruyan beslenme önerileri

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte gelişen ve bilhassa okullarda çocuklar arasında bulaşarak yayılan enfeksiyon hastalıklarını ayrıca okulların ayrıca de ebeveynlerin alacağı koruyucu önlemlerle azaltmak muhtemel.

Anadolu Sağlık Durumu Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu “Herhangi bir enfeksiyon hastalığına yakalanan çocukların, enfeksiyonu öteki çocuklara bulaştırmamaları için evde istirahat etmeleri, okula gitmemeleri en ideal önlem” açıklamasında bulundu.

İşte mektep çağındaki çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için besin önerileri;

– Güne mutlaka kahvaltıyla başlanmalı, biraz karbonhidrat, protein ve yağ alınmalıdır. Bunun için; meyveli yoğurt, tahıllı karışım veya evde yapılmış fazla şekerli olmayan bir kek uygundur. Alınması gereken günlük kalori için kahvaltıyı tatlandırmak da manâlı; pekmez ve bal menüde olabilir.

– Kış mevsiminde bilhassa; lif içeriği açısından armut, C vitamini açısından varlıklı narenciye, yeşilliklerden en az biri (ıspanak, pazı, brokoli, maydanozlu yemekler) yenmelidir.

– Peynir, süt ya da yoğurt gibi süt ürünlerinden minimum biri tercih edilmelidir. Keza demir bakımından zengin yiyeceklerin yanında yoğurt yenmemelidir. Aksi takdirde besinin demir değeri azalacaktır.

– Darı gevrekleri de içinde şeker olduğundan, çok fazla abartılmamak şartıyla yenebilir.

– Yapılan yemeklerin içine nane gibi birtakım yararlı otlar eklenebilir.

– Hazırlanmış paket gıdalar, şekerlemelerden uzaktan durulmalıdır (Bu anlamda çocuklara abur cubur reklamları izletilmemelidir).

– Güneşe çok çıkmamış çocuklarda D vitamini desteği yapılmalıdır.

– Haftada iki kere balık gibi Omega 3’ten zengin yiyecekler yenmeli fakat kış baştan başa Omega 3 tabletleri alma mecburiyeti yoktur. Özel dönemlerde, imtihan gibi stresli durumlarda ya da dönemsel beslenme bozukluğu olduğunda balık yağıyla Omega 3 takviyesi yapılabilir.

– Kuru meyve ve yemişler yenmelidir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir