Çocuklarla neşeli bir tatil geçirmenin püf noktaları

Öğrenciler ve çalışan anne babalar için yaz döneminde azıcık olsun dinlenebilmek, yeni sezona iyi hazırlanmak ve psikolojik rahatlama sağlayabilmek için çok önemli. Buluğ Çağı çağında “huyu suyu değişen” çocuğunuzla düzenli bir tatil geçirebilmek ise eskisinden ayrı bir yaklaşma gerektirmekte…

ERA Kolejleri Kurumsal Iletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, gençlerle tatil planlamanın inceliklerini özetledi.

Ergenliğin değişimine tedbirli olun: Buluğ Çağı dönemi, somut ve hormonal o kadar çok değişikliği beraberinde getirir. Bu dönemdeki çocuklar yaşadıkları maddesel değişimi yadırgadıkları için öbür davranabilirler. Çocuğunuz plaja inmek istemiyorsa, gözlüğünü şapkasını hiç çıkartmıyorsa, kıyafet seçimlerinde öyle mevsime yerinde davranmıyorsa üstüne gitmek yerine halden anlayan davranmakta fayda var.

Planları birlikte yapın: Buluğ çağındaki gençler daima laf kulak vermek yerine biraz da laf söylemek ister. Kendi görüşlerini kabul ettirme çabasına giren çocuğunuzla çatışmamak için karar alma aşamasında fikirlerini sormak en doğrusudur. Tatilde nereleri bakmak istediklerini söylemelerine izin verip, uygun olanlara tarafından karar alırsanız, özgüvenlerinin gelişmesine ve seçim yapmayı öğrenmelerine de katkıda bulunursunuz.

Birlikte ve farklı faaliyet zamanlarınız olsun: Ailece tatil yapmanın en güzel yanı birlikte süre geçirmektir. Çocuğunuzla müşterek planlar yaparken, kendi yaşıtlarıyla birlikte olacağı zamanlar ayırmayı da unutmayın.

Çocuğunuza hobilerini gerçekleştirme imkanı verin: Hobiler hayatı güzelleştirmenin bir yoludur. Çocuğunuzu sanat ya da spor gibi kabiliyetli olduğu alanlara yönlendirin. Tatil döneminde de bu faaliyetlere katılabileceği imkânlar oluşturmanız mutlu olmasını sağlayacaktır.

Esnek olun: Çok Iyi tatil beklentisi içerisine girmeden elastik planlar yaşam kurtarır. Her aile üyesinin ihtiyaçlarını göz önüne bölge esnek bir plan yapın. Yalnızca çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir tasarlama sizi bitap bırakır. Fazla duygulara odaklanarak, sıkıcı aktivitelerin ertesi gününü dinlenmeye ayırarak tatilin tadını çıkartabilirsiniz.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir