Çocukluk dönemi skolyozunun en kayda değer belirtileri

Adi dinç bir bireyde baş, omurga, pelvis (leğen kemiği) ve ayakların orta noktası aynı dikey hizada bulunmaktadır ve alışılagelmiş bir omurganın önden görünümünde sağa veya sola doğru bir eğimi yoktur. Omurganın önden bakışta sağa ya da sola doğru eğrilmesi ve başlıca beraberinde kendi ekseninde dönmesine skolyoz adı verilir. 10 yaş aşağıda görülen skolyozun çoğunluk çağındakinden farklı özellikler taşıdığını ve çoğunlukla devam ettiğini bildiren Medistate Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. İlker Garipoğlu, çocukluk dönemi skolyozu hakkında veri verdi.

Her 100 çocuktan 3’ünde görülüyor

Minik yaşta başlayan skolyozun genelde devam ettiğini söyleyen Uz. Dr. İlker Garipoğlu, “Skolyozun ilerlemesini belirleyen en manâlı faktör çocuğun maddesel gelişim hızıdır. Her 100 çocuktan 3’ünde çocukluk çağı skolyozu görülebilir, kalçaların asimetrisi, sırtta kaburgaların bir tarafta daha pozitif kıvrılmış olması, bir omuzun daha aşağı seyirli olması gibi dış görünümde erkenden muhabere bulgular ile şüphelenilebilir” dedi.

Çocuklarda en sık görülen skolyozun nedeni belirlenmiş olmayan idiopatik skolyoz olduğunu söyleyen Uz. Dr. İlker Garipoğlu, skolyozun çare edilmediği takdirde akciğer ve solunum problemleri, kalp problemleri, yeti kayıpları, ara sıra çok ileri deformitelerde omurilik basısı ve felç, önemli kozmetik ve psikolojik sorunlara yol açabildiğini dile getirdi.

Skolyozun tedavi süreci nasıldır

Çocuklarda skolyozun tedavi şeklini belirleyecek olan kriterlerin hastada var olan skolyoz eğriliğinin ve rotasyonun derecesine ve yerine ast olduğunu ifade eden Uz. Dr. İlker Garipoğlu, “20º’nin altındaki eğriliklerde fizik çare ile çalışma tedavisi ve konut programı ağırlıklı olarak seçim edilir. 20º’nin üzerindeki açılarda rijit korse kullanımı yanı sıra fizik tedavi ile konservatif olarak çare önerilir. Açı 40º’nin üzerinde ise niyet süratli alçılama veya rijit korse kullanımı ile 40º’nin altına indirmektir. 60º ve daha yüksek ilerleyici derecelerde ise cerrahi müdahale ve peşinde fizik tedavi seçim edilmektedir” açıklamasında bulundu.

Çocukluk döneminde ortaya meydana çıkan skolyozda erken teşhisin önemine aksan yapan Uz. Dr. Garipoğlu, erken tanı edilen vakaların tedavisinin birçok vakit başarılı olduğunu, aileler göre yapılabilecek küçük testlerle skolyozu tespit edilen çocukların en kısa sürede Fizik Çare Kliniği’ne başvurmaları gerektiğini vurguladı.

Skolyozu tespit etmenin 8 yolu

– Ayakta duruş pozisyonunda sırt duvara yaslı iken omuzların yükseklikleri bambaşka mı?

– Çocuk dizleri düz bir şekilde öne eğildiğinde sırt kısımları öbür yükseklikte mi?

– Kürek kemiklerinden biri diğerinden keskin mi?

– Kalça kemiklerinde asimetri var mı?

– Ayakta iken kollar yavaşça öne sarkıtıldığında, bir taraf diğer tarafla karşılaştırıldığında kol ve vücut arasında daha artı mesafe mi mevcut?

– Çocukta belirgin bir sırt kamburu mevcut mu?

– Bel çukurları kıyaslandığı zaman doku kıvrımları asimetrik mi?

– Çocuk otururken ya da ayakta iken bir tarafa dürüst eğik mi duruyor?

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir