D vitamini eksikliği kısırlığa yol açıyor

“Ülkemizde güneşli geçen gün sayısı artı olmasına rağmen D vitamini eksikliği yaygın olarak görülüyor” diyen Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “D vitamini eksikliği üreme sağlığını negatif etkiler” diyerek uyarıyor.

Op. Dr. Seval Taşdemir, D vitamini ve kısırlık hakkında bilgiler verdi:

“D vitamini eksikliğinin, son yıllarda infertilite (kısırlık) ve düşük problemi olan hastalarda daha sık oranda görüldüğü tespit edildi.

D vitamini eksikliği; üreme sağlığını, yumurta rezervini, yumurtanın kalitesini ve döllenme oranlarını olumsuz olarak etkiler. Keza döllenmiş yumurtanın anne rahmine tutunma oranını da düşürür.”

“Yumurta sarısı ve süt tüketin”

“Kanda 25 hidroksi vitamin D düzeyini ölçerek vitamin D depolarını değerlendiririz. 30 ng/ml’nin altındaki değerler düşük olarak kabul edilir” diyen Op. Dr. Seval Taşdemir, “D vitaminini güneşten alabileceğimiz gibi ton balığı, uskumru, karides, yumurta sarısı, karaciğer, süt ve süt ürünleri, tahıl gibi ürünlerde de bulabiliriz” diyerek D vitamini eksikliği olanların bu gıdalardan tüketmesi gerektiğini bilhassa belirtiyor.

“Eksiklik tespit edilirse günde 600-800 IU arası D vitamini alınabilir. 1000 IU’dan pozitif alınmaz, alt etkileri ortaya çıkabilir” diyen Op. Dr. Seval Taşdemir uyarıyor:

“Tedaviden önce D vitamini düzeyine bakılmalı”

Özellikle kısırlık ve tüp bebek tedavisi görecek olan hastalarda mutlaka D vitamini düzeyine bakılmalı. Özellikle yaşı 35’in üstünde olan ve güneşten daha eksik faydalanan grupta, D vitamini eksikliği daha sık görülür.

Eksik olan vitaminin tedavisinden sonra yapılan infertilite (kısırlık) tedavisinden, çok daha başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Son yıllarda bunu destekleyen çoğu egzersiz yapıldı. Kısacası D vitamini, vücudumuzda sadece kanda kalsiyum oranlarını belirleyen, bağırsaktan kalsiyum emilimine yardımı olan vitamin değil; tüm ceset bağışıklık sistemini düzenleyerek gribal enfeksiyonlara direncimizi artıran bir vitamindir.

Manâlı kanser vakalarında, meme, pankreas, kolon, rektum kanserlerinin seyrini etkiler, kalp ve damar hastalıklarını önler. İnfertiliteyi (kısırlığı) önemli şekilde etkileyen fazla manâlı vitamindir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir