Demir eksikliği çocuğunuzun ağlama krizlerinin nedeni olabilir

Demir eksikliği; ilk başlarda fazla ciddiye alınmasa da son derece önemli bir sıhhat sorunu. Daha fazla kadınlarda görülen demir eksikliği, çocuklar için de bir korkutma unsuru. Demir eksikliğinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri; iştahsızlıktan çoğaltma geriliğine, çarpıntıdan öğrenme güçlüğüne şeklinde sıralanabilir. Hatta çocukların huysuzlaşıp, ağlama krizlerine bile girmesine niçin olabilir. Bütün bu oluşabilecek belirtileri ise anne babaların erkenden fark edip, çocuklarını doktora götürerek, zorunlu önemleri almaları gerekmektedir.

Acıbadem Taksim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Açlık Eroğlu Kayacık, demir eksikliğinin belirtileri ve alınması gereken önlemleri şu şekilde sıralıyor:

1- Yaşıtlarına kadar daha minik duruyorsa

Çocuklarda fazla sık rastlanan bir sorun olan demir eksikliği değersiz gibi görülse de doğrusu epeyce önemli bir sağlık durumu problemi. Böylece ancak çocuğun tüm karoser mekanizması demir eksikliğinden etkileniyor. Demir eksikliği yaşamış çocuğun büyümesi yavaşlıyor, hareketsizleşiyor, bitkinlik ve halsizlik gibi şikayetleri her geçen gün artıyor.

2- Cilt rengi soluklaşıp, tırnaklarında şekil değişikliği oluşuyorsa

Çocuklarda demir eksikliğinin gözle görülür birincil belirtilerinden biri renklerinin soluklaşması. Ağız kenarındaki çatlaklar, tırnaklarda şekil değişiklikleri ve kırılma, gözün beyaz kısmında mavi renk değişiklikleri de çocuğun yaşadığı bu sorunun dıştan anlaşılmasını sağlayan göstergeler olabiliyor.

3- İştahsızlıktan nefes alma bozukluklarına afiyet sorunları varsa

Demir eksikliğinin niçin olduğu sorunlar bunlarla da bitmiyor. Baş dönmesi, kulak çınlaması, dil yapı bozuklukları, ağrılı yutma, iştahsızlık, kabızlık, çarpıntı ve nefes almada zorluk çocukların yaşayabileceği öteki önemli sorunlar aralarında yer alıyor.

4- Öğrenme güçlüğü yaşıyorsa

Demir eksikliği bazı çocukların öğrenmelerinde de sıkıntılara niçin olabiliyor. Oturma, yürüme, söylev gibi gelişim basamakları gecikebiliyor, öğrenme güçlüğü yaşanabiliyor. Özellikle okul dönemindeki çocuklarda dikkat dağınıklığı olup dil ve matematik derslerinde galibiyet oranı düşüyor.

5- Durduk yere huysuzlaşıp, ağlama krizlerine giriyorsa

Demir eksikliği çoğu yapısal etkinin yanına mizaç ve tutum değişiklikleri de yapabiliyor. Çocuklar özellikle anneye daha bağımlı, çekingen ya da tam tersi tedirgin ve kavgacı olup anlamsız ağlama krizlerine girebiliyorlar. Bu durumun nedeni tam olarak ortaya koyulmamakla birlikte, karoser eksikliğini hissettiği şeylerde bu şekilde farklı tepkiler verebiliyor.

6- Yemek olmayan maddeleri ağzına götürüyorsa

Çocuklar ara sıra toprak, kireç, kalem ucu, duvar boyası buz gibi şeyleri yemeye çalışabiliyor. Bu şart, yiyecek olmayan maddeleri ağza götürme alışkanlığının yaşandığı pika sendromu. Pika sendromunun nedeni kesinkes bilinmemekle birlikte demir, kalsiyum, çinko, B1 ve B6 vitamin eksiklikleri ile psikososyal gelişim bozuklukları sonucu yaşanabiliyor. Oysa bu noktada güvenilmez bir detaylar var. O da çocuk demir eksikliği sebebiyle mi toprak yiyor, yoksa toprak yediği için mi demir eksikliği görülüyor.

Sebzenin yanına C vitaminli içecek içirin

Bir Takım çalışmalarda kalsiyumdan zengin besinlerin bilhassa ayrıca olmayan demirin emilimini azaltabileceği belirtilse de bir takım incelemeler da etkilemediği yönünde. Yani et, yumurta gibi hayvansal ürünler süt ürünleri ile alındığında demir emilimi fazla etkilenmiyor. Örneğin et ve yoğurt birlikte tüketilebiliyor. Ama yeşil sebzeler ile yoğurt beraber alındığında emilimi azaltabiliyor. Bu yüzden dengede tutmak için yoğurt ve sebze birlikte tüketildiğinde yanına C vitamini içeren içecekler içilmeli ya da domates yenmeli.

“Ispanak yüksek demir içerir” lafı bir efsanedir

Okzalat taşıyan gıdalar özellikle ayrıca olmayan demir alımını azaltıyor. Ispanakta yüksek oranda okzalat olup içeriğindeki demirin emilimini engelliyor. Yoğurtla karıştırıldığında ıspanağın demiri düşer diye bir us epeyce yanlıştır. Çünkü zaten ıspanak mükemmel bir demir kaynağı değildir.

Ek gıdaya başlamakta geç kalmayın

Demir eksikliğinin önüne geçebilmek için bebeğinize ek gıda vermeye 6 aylıkken başlamalısınız. Gıda düzeninde anne sütünün yanı sıra mutlaka demir içeriği yüksek gıdalar olmalı. Büyümenin hızlandığı dönemde demir alımı da artırılmalı. Ilave gıdalara meyve, yoğurt ile başlayıp ardından sebze çorbalarına geçebilirsiniz. Sebze çeşitlerini artırdıktan daha sonra çorbalara demir deposu olan inek veya koyun eti ekleyebilirsiniz. Demir oranı yüksek olan ciğeri haftada bir çocuğunuza pişirebilirsiniz. Beslenmeye dokuz aydan daha sonra kuru baklagilleri katabilir ve yeşil mercimeğe öncelik verebilirsiniz.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir