Desenleri nasıl giymeli

Yazın gelişini, kıyafetlerimizi renklendirerek kutlar, geride kalan kışın karanlığını, desenlere gömülerek atarız. Bu gelenek, bu ilkbahar-yaz sezonunda da değişmiyor; desenleri baştacı yapma zamanımız bu hafta itibariyle gelmiş bulunuyor. Yalnız her sezon olduğu gibi, bu yaz da, modaya uyarlamak için desenlerde hafif oynamalar, özellikle kombin konusunda değişiklikler yapmamız gerekiyor.

DESENİN BAŞLICA KURALARI

Tek desenle iş biter

Sezonun kullanması en kolay trendi, bütün parçaların tek bir desen olması. Sözünü ettiğimiz parça, kendi içinde figür farklılıkları belirten bir elbise veya aynı desenden yapılan etek, ceket ya da pantolon gömlek kombini de olabilir. Yeter ama, desenler yer yer istikrarsızlık gösteren, canlı renklerle çizilmiş ve zamanın ruhuna yerinde motifler içersin.

Deseni küçük topuklularla kullanabilirsiniz:

Halihazırda piyasaya meydana çıkan desenli kıyafetler, geçmiş sezonların aksine rahatlıktan ziyade zariflik üzerine yoğunlaşmış durumda. Yalnız, giyeceğiniz parçaların kumaşlarına ve kesimlerine aldanmayın, yumuşacık çiçek figürlü kıyafetlerinizi gösterişli topuklulardan uzak tutun. Bu sezonun desenlerini kullanmanın en iyi yolu, yine sezonun öne çıkan mini ve orta irtifa topukluları olacak.

Üç içten bir yanlışı götürür:

Desenleri bir arada göstermek kolay olmasa da, ne dek fazla desen karıştırırsanız, kıyafetinizin bütünündeki hatalar o kadar eksik ortaya çıkar. Yani renk tonları tutan, lakin desenlerinde farklılıklar gösteren pantolon ve gömlek gibi iki parçayı bir arada kullanmak yerine, bu kombine ekleyeceğiniz desenli bir şal ile ceket, sizi profesyonel tarz danışmanlarından farksız kılacak.

Kumaş uyumuna uyarı:

Desenleri karıştırırken yapılan en büyük hatalardan biri, figürlere, renklere ve tonlamalara takılıp, yapılan kombinde bez uyumunu sıçramak olur. Astarlı kalın bir penye ile çiçekli bir sateni karıştırıp risk elde etmek yerine, aynı dokulu kumaşlar yeğlemek daha dürüst olacaktır. Kalınlıkları birbirine benzer materyalleri seçerek kusur yapmaktan kurtulmanız da mümkün.

Yeni başayanlara, tek renkli çözüm:

Bol renkli desenleri karıştırmakta zorlanıyor, desenli kıyafetlerinizi tek renkli parçalarla kullanarak kendinizi güvene alıyorsanız, size bir tavsiyemiz var. Birbirine benzemeyen öbür desenleri tek bir renkle sınırlamanız. Mesela karıştırmaya, kırmızı çiçek desenli bir bluz ile geometrik figürlü kırmızı bir pantolonu bir arada kullanarak başlayabilirsiniz. Alternatif desenleri tek renkle sınırlayarak; keza şıklığı keza de rahatlığı bir arada yakalayabilirsiniz.

Dev çiçekler düz bölgelere yerleşsin:

Sezonun öne meydana çıkan trendlerinden biri olan dev figürler konusunda son bir öğüt: Bu desenlerin kalça, göğüs ve göbek noktalarınızda yoğunlaşmayıp; kollarınız, bacaklarınız ya da sırtınızda olması boyunuzu uzun gösterir ve kusurlarınızı gözden uzakta tutar.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir