Doğal yollardan gebe kalma yöntemleri

Kısırlık genellikle herhangi bir doğum denetim yöntemi kullanmaksızın en az bir takvim test sonrasında hamile kalamama durumudur. Batı ülkelerinde kısırlık, nüfusun takriben %15’ini etkilemektedir. Bu şahısların bir kısmı tüp bebek gibi alternatif yöntemlerle gebe kalmaya çalışırken bir diğer kısmı ise doğal yollarla gebelik şansını en iyi şekilde kullanmaya çalışmaktadır.

Doğal yollarla gebelikte en manâlı etken, menstrüel döngüyü ve döllenme olasılığının yüksek olduğu yumurtlama zamanını anlayabilmektir. Yumurtlama genel olarak 14. günde gerçekleşir. Bu yüzden çiftler doğal yollarla gebelik için 12. ve 15. günler arasında muhtemel olduğunca fazla cinsel ilişkiye girmelidirler.

Her kadının menstrüel döngüsü birbirinden farklıdır. Dolayısıyla hamilelik şansının artması için kişinin adet döngüsü incelenmeli ve yumurtlamanın tam olarak ne vakit gerçekleştiği hesaplanmalıdır.

Yumurtlama belirtilerini vermek için neler yapılabilir

Yumurtlama zamanını içten bir şekilde peşine düşüp takip olabilmek adına kadınlar şu yöntemleri kullanabilirler:

– Kendinize bir yıllık oluşturun. Yıllık aracılığı ile günleri peşine düşüp takip etmek cinsel ilişkiye girmek için dürüst hatıra vermek adına kolay ve etkili bir yöntemdir.

– Vajinal sıvınızı kontrol edin. Yumurtlama sırasında vajinadan gelen mukus adi zamanlara kıyasla daha ağır, ince, berrak ve esnek olur.

– Vajinanızın iç kısmını hissedin. Yumurtlama sırasında rahim boynu daha yumuşak ve sıradan haline kıyasla daha açık olur.

– Karın bölgenizde hissettiğiniz belirgin acıların takibinde olun; çünkü yumurtlama belirtisi olabilirler.

– Baş ağrısı, şişkinlik, göğüslerde duyarlılık ve acı da yumurtlama döneminde olduğunuza sinyâl edebilir.

Dikkat edilmesi gereken öteki faktörler

Bireylerin doğal yollarla gebelik şanslarını artırabilmek için yapabilecekleri başka şeyler de vardır. Cinsel ilişkiden sonra bir zaman uzanmak, duşu takriben 30 dakika değin ertelemek ve en önemlisi cinsel ilişkiye kaç kez girilmesi gerektiğini hesaplayabilmek bunlardan birkaçıdır.

Erkekler birçok vakit bütün bu süreklilik içerisindeki rollerini ihmalkârlık etmektedirler. Spermin de içten yapıda, şekilde ve yeterli hareketlilikte olması gerekmektedir. Somurtkan takdirde bayan doğurgan olsa dahi döllenme doğal yollarla gerçekleşmeyebilir.

Spermlerin zarar görmelerini önlemenin bir başka yolu ise külot yerine boxer giymeyi seçim etmektir. Boxerlar testislerin aşırı ısınmalarını engelleyerek spermlerin zarar görmesini engeller.

Uyumlu besin ve stressiz yaşam manâlı

Ayrıca erkekler keza kadınlar için gözlemlenmeleri gereken faktörler sadece anatomik ve hormonsal olanlar değildir. Çoğu vakada başarısızlığın sebebinin dengesiz beslenme, fazla gerginlik, alkol ve nikotin kullanımı ve hatta zirai ilaçlar gibi zehirli kimyasallara maruz kalma olduğu görülmektedir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir