Dondurulmuş cenin transferi yönteminin avantajları

Ilk dondurulmuş cenin bebeğinin doğduğu 1984 yılından bu yandan tüp bebek çare teknikleri fazla ilerledi. Özellikle geçtiğimiz 10 yılda, dondurulmuş cenin transferi sonrası hamilelik başarısı, taze embriyo transferiyle benzer oranlara ulaştı. Her geçen gün daha pozitif sayıda tüp bebek hekimi, hastalarına dondurulmuş embriyo transferini öneriyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, dondurulmuş embriyo transferi yöntemiyle çocuk sahibi olmanın avantajları hakkında manâlı bilgiler verdi.

Bebek ölüm riskini azaltıyor

Dondurulmuş embriyolarla elde edilen gebeliklerde gebelik esnasındaki kanamalar %30, düşük doğum tartılı bebek %40, erken doğum riski %20, doğum sonrası ani bebek ölüm riski %20 daha azdır.

Maliyet farkı ve psikolojik avantaj

En manâlı farklılıklardan biri taze ve dondurulmuş aktarma süreçleri arasındaki fiyat farkıdır. Birçok merkezde taze çare 2-3 kat fazlasına malolur.

Embriyoların dondurulması, tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riskini de ortadan kaldıran bir yöntemdir. Çiftlere aynı batında elde edilen embriyolardan öbür dönemlerde çocuk sahibi olma şansı sunar. Fazla embriyoların dondurulması hastaya hem idareli keza de psikolojik üstünlük sağlar. Çünkü dondurulan embriyolar aktarma edileceği vakit hasta yoğun bir tedaviye ve takibe ihtiyaç duymaz.

Hastaya getirdiği gerginlik

Taze tedavinin hastaya getirdiği duygusal siklet göz ardı edilemeyecek değin fazladır.

Zamanlama özgürlüğü

Evvelden tasarlanmış bir iş seyahati, kıtalar arası bir tatil, şayet de olmanız gereken kayda değer bir operasyon… Bunların zaman planlamasını dondurulmuş aktarma tedavisinde kolayca yapabilirsiniz. Bu size hareket serbestliği ve hayatınızı denetleme etme yetkisi verecektir.

Rahme tutunabilirlik

Taze çare esnasında yumurtalıklar uyarılarak iyi kalitede ve sayıda yumurta elde edilmeye çalışılırken, rahim içi dokusunun da tedaviden olumsuz etkilenmemesine çalışılır lakin daima bu muhtemel olmayabilir. Örneğin yumurta birleştirme işlemi esnasında progesteron hormonunda artma saptanırsa, aktarma gerçekleştirmek istemeyiz çünkü bu durum embriyo için tutunma şansını azaltır.

Dondurulmuş embriyolar daha dinç doğuyor

Tüm bu avantajların yanına son zamanlarda yapılan çalışmalarda dondurulmuş cenin transferi ile oluşan gebeliklerden doğan bebeklerde erken doğum ve düşük doğum tartısı görülme sıklığı daha azdır. Yani dondurulmuş cenin bebekleri daha şişman ve daha zamanına uygun doğar.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir